Partnerzy portalu

Kiedy rozpocznie się drążenie tunelu w Świnoujściu?

Opublikowano: 14-01-2019 Źródło: UM Świnoujście

Pojawił się plan ramowy realizacji inwestycji obejmującej budowę tunelu pod cieśniną Świną. Pięciopunktowy program przyjęto podczas spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR).


Maszyny TBM rozpoczną drążenie w 2021 r. Fot. Artur/Adobe Stock Maszyny TBM rozpoczną drążenie w 2021 r. Fot. Artur/Adobe Stock

W spotkaniu zorganizowanym przez Małgorzatę Zielińską, podsekretarz stanu w MIiR, udział wzięli: prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, jego zastępca Barbara Michalska, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta Świnoujście Anna Prejzner oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury (MI) Marek Chodkiewicz, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) Przemysław Gorgol, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski i dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA (Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) Łukasz Landner, a także przedstawiciele: wykonawcy – prezes Porr Polska Piotr Kledzik oraz inżyniera kontraktu – Bogusław Konopko.


Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Harmonogram realizacji inwestycji obejmującej budowę tunelu pod cieśniną Świną:

  1. Podpisanie umowy – wrzesień 2018 r.; wartość kontraktu 793,19 mln zł brutto,
  2. Złożenie do właściwego organu administracji publicznej wniosku o ZRID (pozwolenie na budowę) – lipiec 2019 r.;
  3. Planowane uzyskanie decyzji ZRID – grudzień 2019 r.;
  4. Rozpoczęcie drążenia tunelu – marzec 2021 r.;
  5. Zakończenie budowy wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie – wrzesień 2022 r. (48 miesięcy od podpisania umowy).

Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA

Zgodnie z planami tunel w Świnoujściu ma mieć 1,4 km długości i średnicę wewnętrzną o wielkości 12 m. Do jego drążenia użyta będzie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Docelowo kierowcy otrzymają do dyspozycji jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 km każdy, a poniżej jezdni znajdzie się tunel ewakuacyjny (w sumie w obiekcie będzie pięć wyjść ewakuacyjnych). Planowane przejście zagłębionego tunelu poniżej dna cieśniny Świny zaprojektowano na głębokości 23,5–25 m p.p.m. (licząc od góry konstrukcji). Obiekt znajdzie się w ciągu nowo budowanej drogi o długości 3,2 km i umożliwi połączenie lewobrzeża Świnoujścia z drogą ekspresową S3.


Część mieszkańców, poinformowana o planowanych terminach, wyraziła niezadowolenie zbyt długim czasem oczekiwania na przeprowadzenie kluczowych prac budowlanych, tj. drążenia tunelu.

W marcu 2021 r. rozpocznie się samo drążenie tunelu maszyną TBM. Ale przecież wcześniej trzeba wszystko przygotować: drogi dojazdowe, budynek centrum kontroli ze stacją transformatorową, wybudować odcinki tunelu metodą odkrywkową (to te jeszcze przed wejściem pod wodę) oraz komory startową i odbiorową dla maszyny TBM – wyjaśnił w dyskusji z mieszkańcami Żmurkiewicz. I dodał: dopiero jak to będzie gotowe, można rozpocząć drążenie tunelu pod wodą.


Budowa tunelu w Świnoujściu jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych obecnie w Polsce. Powstanie tunelu pomiędzy wyspami Wolin i Uznam usprawnić ma ruch w obrębie miasta – zarówno dla mieszkańców, jak i licznie przyjeżdżających do Świnoujścia turystów; obiekt będzie też mieć duże znaczenie dla transportu towarów. Funkcjonująca przeprawa promowa nie jest w stanie zapewnić takiej przepustowości oraz komfortu korzystania, jak nowo powstający tunel.

Generalny wykonawca inwestycji to konsorcjum w składzie: Porr S.A. (lider), Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut oraz Energopol Szczecin. Pierwotnie budować tunel miało konsorcjum z firmą Astaldi na czele, którego oferta opiewała na nieco ponad 727 mln zł. Ostatecznie jednak firmy się wycofały przed podpisaniem umowy. Inżynierem kontraktu wybrano konsorcjum spółek Sweco Consulting, Sweco GmbH oraz Lafrentz Polska sp. z o.o. 

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane na świecie [2018]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia