Jak napisano w komunikacie Dyrekcji, wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom realizującym prace i usługi na placu budowy, wypracowaliśmy rozwiązanie umożliwiające niemal bezzwłoczne zrealizowanie płatności bezpośrednich.

Kilka dni wcześniej podobne porozumienie zawarto z firmami współpracującymi z Salini Polska przy budowie autostrady A1 na odcinku od węzła Rząsawa do węzła Blachownia.

W ramach realizacji inwestycji zleconych przez GDDKiA generalny wykonawca w pierwszej kolejności ma uregulować płatności za wykonane i odebrane prace przez firmy z nim współpracujące. Dopiero potem może ubiegać się o płatność dla siebie od inwestora. Natomiast sytuacja, w której GDDKiA ma realizować płatności bezpośrednie, np. w wyniku kłopotów finansowych czy organizacyjnych generalnego wykonawcy, jest rozwiązaniem umożliwiającym zachowanie płynności finansowej podwykonawców, usługodawców i dostawców.


Salini realizuje dla GDDKiA pięć kontraktów drogowych, w wyniku których powstać ma 80 km dróg (S3 Kaźmierzów–Lubin Północ, S7 Chęciny–Jędrzejów, S7 Skomielna Biała–Rabka-Zdrój, Widoma–Kraków [projektowanie], A1 Tuszyn–Pyrzowice). Wartość tych umów to 3,54 mld zł.

15 marca 2019 r. podwykonawcy Salini protestowali na drodze krajowej nr 1, w okolicy Częstochowy. Domagali się, jak poinformowała wtedy GDDKiA, uregulowania zaległych oraz należnych im płatności za wykonane i odebrane prace lub usługi na placach budów.

Przeczytaj także: GDDKiA zapłaci podwykonawcom firmy Salini