Od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty rozpoczęła się budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Trasa będzie częścią drogi ekspresowej S17 od Piask do Hrebennego.
Ruszyła budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Fot. GDDKiA
- Budowa obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego potrwa dwa lata
- Na razie w większości będzie to trasa jednojezdniowa
- Nad doliną rzeki Sołokiji powstanie estakada
Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego będzie mieć 9,6 km długości. Umowę na zaprojektowanie i budowę podpisano w listopadzie 2017 r. z firmą Mota-Engil Central Europe. Pierwsze wnioski o wydanie decyzji środowiskowych dla inwestycji składano ponad 10 lat temu. W 2008 r. wystąpiono do wojewody lubelskiego o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi. Pozwolenie na budowę zostało wydane w grudniu 2010 r. Przetarg na wyłonienie wykonawcy ogłoszono dopiero z końcem września 2015 r. Na budowę drogi obwodowej mieszkańcy miasta czekają już ponad 25 lat, kiedy powstawały pierwsze plany jej budowy. Główną ulicą miasta w ciągu doby przejeżdża około 20 tys. pojazdów.
Zgodnie z pierwotnymi planami, na początek w całości miała to być droga jednojezdniowa z obiektami inżynierskimi nad trasą, dostosowanymi do docelowych dwóch jezdni. Wprowadzono jednak zmiany: już teraz w obrębie węzłów wybudowana zostanie droga z dwoma jezdniami, a na pozostałej części – jezdniowa (druga nitka powstanie wraz z budową S17 od Piask do Hrebennego).
Obwodnicę zaplanowano po wschodniej stronie Tomaszowa Lubelskiego. W ramach budowy powstaną dwa węzły: Tomaszów Lubelski Północ (przecięcie z DW850) oraz Tomaszów Lubelski Południe (włączenie do przebiegu DK17). Częścią trasy obwodowej będzie blisko 300-metrowa estakada nad doliną rzeki Sołokiji. W ramach tej inwestycji powstaną też drogi dojazdowe do obwodnicy o łącznej długości 13,8 km. Wartość robót budowlanych to około 193,5 mln zł. Z kolei niemal 292 mln zł to całkowity koszt budowy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, w tym są środki m.in. na wykup gruntów, prace projektowe czy archeologiczne.
Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Źródło: GDDKiA
Obwodnica ma być gotowa wiosną 2021 r. Wtedy też powinniśmy zacząć poznawać wykonawców kolejnych odcinków S17, ponieważ obecnie trwa opracowywanie dokumentacji przygotowawczej dla 120-kilometrowej trasy od Piask do Hrebennego, łącznie z dobudową drugiej jezdni na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. W przypadku odcinków: węzeł Piaski Wschód–w. Łopiennik (15,9 km), w. Krasnystaw Północ–w. Izbica (17,8 km), w. Izbica–w. Zamość Sitaniec (10,3 km), w. Zamość Wschód–w. Zamość Południe (12,2 km), w. Zamość Południe–Tomaszów Lubelski (początek obwodnicy, 18 km), obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (dobudowa drugiej jezdni, 6,7 km) oraz Tomaszów Lubelski–Hrebenne (17,3 km) opracowywana jest koncepcja programowa. Z kolei dla fragmentów między węzłami Łopiennik i Krasnystaw Północ (9,8 km) oraz Zamość Sitaniec–Zamość Wschód (12 km) powstaje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe.
Realizację trasy od Piask do Hrebennego zaplanowano na lata 2021–2025.
Przeczytaj także: Nowa technologia budowy dróg
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.