RCC (ang. Roller Compacted Concrete), czyli technologia betonu wałowanego RCC – to najnowsze rozwiązanie, jakie testowano na budowie drogi szybkiego ruchu w Polsce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) po raz pierwszy użyła jej w ramach budowy obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51. Na czym polega jej innowacyjność?
Budowa obwodnicy Olsztyna. Fot. GDDKiA
Jak podaje inwestor, beton wałowany RCC to odmiana mieszanki betonowej, która cechuje się optymalną wilgotnością. Do wbudowania stosowane są mieszanki o konsystencji wilgotnej z optymalną zawartością wody (jeśli będzie jej zbyt mało, mieszanka nie będzie dobrze zagęszczona, zbyt duża ilość wody może skutkować nierównościami poprzez nadmierne zagłębianie się walce w mieszance betonowej). Taki beton układany jest standardowym rozściełaczem asfaltowym, a zagęszcza się go przy użyciu walców drogowych.
Na obwodnicy Olsztyna z technologii skorzystano przy budowie drogi dojazdowej. Celem było sprawdzenie możliwości jej użycia w warunkach lokalnych. Aby osiągnąć optymalny współczynnik tarcia nawierzchni zastosowano też różne metody wykończenia betonu: „na gładko” po walcu, poprzez szczotkowanie czy za pomocą maty jutowej.
Odcinek, na którym położono beton z wykorzystaniem tej technologii, będzie badany w laboratoriach zarówno GDDKiA, jak i dostawcy materiału oraz wykonawcy drogi. Jeżeli się sprawdzi, może stać się alternatywną metodą budowy dróg lokalnych i stanowić poważną „konkurencję” dla technologii nawierzchni asfaltowych. Jak przewiduje inwestor, beton wałowany RCC może mieć zastosowanie nie tylko do budowy dróg, ale także placów postojowych i parkingów.
Przeczytaj także: „Połamano” autostradę A6. Czas na nową nawierzchnię
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.