Wymiana szyn rozpocznie się od części przejazdu drogowego w rondzie i w części ul. Wadowickiej oraz na przejeździe drogowym w ul. Rydlówka. Następnie szyny w obrębie samego skrzyżowania oraz wylotu ul. Kalwaryjskiej zostaną oczyszczone oraz podgrzane, aby ubytki uzupełnić materiałem z mieszanki metali. Ostatnim etapem będzie szlifowanie szyn.

Jak podaje Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), takie prace trwają zazwyczaj około trzech tygodni. W tym przypadku czas ten zostanie skrócony dzięki zastosowaniu metody betonowo-asfaltowej w osadzaniu nowych szyn. Zastąpienie betonu, betono-asfaltem sprawi, że prace przy wypełnianiu przestrzeni międzyszynowej na rondzie zakończą się szybciej. Odcinek, na którym proces schnięcia mógłby trwać nawet trzy tygodnie, teraz zostanie oddany pasażerom i kierowcom już po ośmiu dniach. I choć koszt nowej technologii jest o ponad 60% droższy od standardowych betonowych rozwiązań, to priorytetem w wyborze metody było jak najszybsze oddanie torowiska – podaje ZDMK, dodając, że metoda ta sprawdziła się już przy okazji modernizacji torowiska w ul. Wielickiej i Nowosądeckiej.

Remont rozpocznie się w okolicach Bożego Ciała (20 czerwca br.). W tym czasie wstrzymany będzie ruch tramwajów. Po zakończeniu naprawy rozpoczną się prace w torowisku w ul. Dietla. Dzięki temu tramwaje jadące od strony Dębnik będą mogły skorzystać z tymczasowego objazdu m.in. przez rondo Matecznego.

Rondo Antoniego Matecznego jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście. Każdego dnia kursuje tędy nawet 700 tramwajów. Ze skrzyżowania wyjechać można w ul. Konopnickiej i dalej w kierunku alei Trzech Wieszczów (północna część Krakowa), ul. Kalwaryjską (wschód), ul. Wadowicką i Łagiewniki (trasa na Zakopane) oraz ul. Kamieńskiego i Prokocimia (Trasa na Tarnów).

W Krakowie trwają obecnie liczne prace remontowe lub budowlane. Wśród najważniejszych inwestycji znajdują się:

Przeczytaj także: W Krakowie otwarto nowy tunel drogowy