Olkuska stacja kolejowa zyska nowe oblicze. Wszystko dzięki rewitalizacji budynku dworca kolejowego oraz peronów, która planowana jest tam w najbliższym czasie. Będzie to możliwe dzięki rozszerzeniu Programu Inwestycji Dworcowych o nowe obiekty.
Stacja w Olkuszu. Fot. PKP PLK
Budynek dworca w Olkuszu powstał w 1885 r. i ma charakter zabytkowy. Jego wnętrze jest wprawdzie zamknięte, ale podróżni korzystają z samej stacji. Dlatego oprócz samego obiektu, który zostanie unowocześniony i wyremontowany z myślą o potrzebach osób o ograniczonej mobilności, modernizacji poddane zostaną także perony, sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem. Powstanie również przejście podziemne z windami – zastąpi ono obecną kładkę dla pieszych. Docelowo stacja ma być pomocniczym węzłem przesiadkowym.
W rejonie Olkusza prowadzone są obecnie prace w ramach modernizacji kolei. Remontowana jest linia kolejowa na trasie Tunel–Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski. Na stacjach Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie odnowione zostaną perony, a na stacji Wolbrom powstanie m.in. przejście podziemne wyposażone w windy. Celem inwestycji jest nie tylko poprawa komfortu podróżnych, ale także podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych oraz usprawnienie przewozów towarowych z Małopolski na Śląsk.
Oprócz Olkusza finansowaniem z PID objęto także inne, wcześniej nieuwzględnione dworce: w Grudziądzu, Nisku, Lubartowie, a także na stacjach Olesno Śląskie oraz Gdynia Chylonia. W sumie do 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) zamierzają zmodernizować lub wybudować blisko 200 obiektów.
Przeczytaj także: Kiedy pociągi w Polsce pojadą 250 km/godz.?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.