Warszawa kupi 130 elektrycznych przegubowych autobusów marki Solaris. Wartość podpisanej już umowy wynosi niemal 400 mln zł. To jeden z największych tego typu kontraktów w Europie. Dzięki temu zamówieniu stolica Polski, jako drugie po Londynie miasto na Starym Kontynencie, będzie mieć ponad 100 autobusów elektrycznych.

- Umowę na kupno elektrycznych autobusów podpisano 22 lipca br.
- Zakup współfinansowany jest ze środków UE
- W ciągu kilku lat do Warszawy trafi także 190 pojazdów na gaz skroplony i sprężony
Już wkrótce tradycyjne autobusy napędzane silnikami spalinowymi zupełnie znikną z najbardziej reprezentacyjnej arterii stolicy – Traktu Królewskiego. Będzie tu można spotkać wyłącznie pojazdy napędzane gazem lub energią elektryczną, czyli nisko- lub zeroemisyjne. To element Warszawskiego Planu dla Klimatu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Pierwsze przegubowe Solarisy Urbino 18 Electric na ulicach Warszawy mają pojawić się w połowie 2020 r. Według naszych planów, już za dwa lata będziemy w posiadaniu floty niemal 400 autobusów zero- i niskoemisyjnych. Ekologiczne autobusy MZA to recepta na czyste powietrze w stolicy – wyjaśnia Jan Kuźmiński, prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych sp. z o.o.
Po raz kolejny jesteśmy w awangardzie zmian. Nasze deklaracje przekuwamy w czyny i kupujemy pojazdy zeroemisyjne. Robimy to w trosce o jakość powietrza i klimat – dodaje Rafał Trzaskowski.
Obecnie po Warszawie porusza się ponad 215 autobusów zero- i niskoemisyjnych. To 31 pojazdów elektrycznych, 70 hybrydowych i 115 na gaz. Po wakacjach na ulice wyjadą następne 54 przegubowe autobusy napędzane gazem CNG.
Główne dane dot. autobusów Solaris Urbino 18 Electric:
-
baterie typu Solaris High Power o pojemności 150 kWh;
-
ładowanie z gniazdka typu plug-in lub dotykowe z użyciem pantografu i ładowarki wysięgnikowej;
-
jednostka napędowa w osiach kół z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 110 kW każdy;
-
pojemność pasażerska – 120 osób.
Dodajmy, że wkrótce w Warszawie powstanie sieć ulicznych ładowarek pantografowych o mocy 400 kW. Podpisano już umowę na montaż 20 takich urządzeń. W kontrakcie zawarto też możliwość rozszerzenia zamówienia o siedem kolejnych urządzeń. Pierwsze ładowarki mają zacząć działać w połowie 2020 r.
Na realizację obu zadań otrzymano łącznie 180 mln zł unijnej dotacji.
Przeczytaj także: III linia metra w Warszawie – otwarto oferty w pierwszym przetargu

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.