• Umowę na kupno elektrycznych autobusów podpisano 22 lipca br.
  • Zakup współfinansowany jest ze środków UE
  • W ciągu kilku lat do Warszawy trafi także 190 pojazdów na gaz skroplony i sprężony

Już wkrótce tradycyjne autobusy napędzane silnikami spalinowymi zupełnie znikną z najbardziej reprezentacyjnej arterii stolicy – Traktu Królewskiego. Będzie tu można spotkać wyłącznie pojazdy napędzane gazem lub energią elektryczną, czyli nisko- lub zeroemisyjne. To element Warszawskiego Planu dla Klimatu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Pierwsze przegubowe Solarisy Urbino 18 Electric na ulicach Warszawy mają pojawić się w połowie 2020 r. Według naszych planów, już za dwa lata będziemy w posiadaniu floty niemal 400 autobusów zero- i niskoemisyjnych. Ekologiczne autobusy MZA to recepta na czyste powietrze w stolicy – wyjaśnia Jan Kuźmiński, prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych sp. z o.o.


Po raz kolejny jesteśmy w awangardzie zmian. Nasze deklaracje przekuwamy w czyny i kupujemy pojazdy zeroemisyjne. Robimy to w trosce o jakość powietrza i klimat – dodaje Rafał Trzaskowski.

Obecnie po Warszawie porusza się ponad 215 autobusów zero- i niskoemisyjnych. To 31 pojazdów elektrycznych, 70 hybrydowych i 115 na gaz. Po wakacjach na ulice wyjadą następne 54 przegubowe autobusy napędzane gazem CNG.

Główne dane dot. autobusów Solaris Urbino 18 Electric:

  • baterie typu Solaris High Power o pojemności 150 kWh;
  • ładowanie z gniazdka typu plug-in lub dotykowe z użyciem pantografu i ładowarki wysięgnikowej;
  • jednostka napędowa w osiach kół z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 110 kW każdy;
  • pojemność pasażerska – 120 osób.

Dodajmy, że wkrótce w Warszawie powstanie sieć ulicznych ładowarek pantografowych o mocy 400 kW. Podpisano już umowę na montaż 20 takich urządzeń. W kontrakcie zawarto też możliwość rozszerzenia zamówienia o siedem kolejnych urządzeń. Pierwsze ładowarki mają zacząć działać w połowie 2020 r.

Na realizację obu zadań otrzymano łącznie 180 mln zł unijnej dotacji.

Przeczytaj także: III linia metra w Warszawie – otwarto oferty w pierwszym przetargu