Najkorzystniejsza cenowo jest ta złożona przez konsorcjum spółek Kobylarnia i Mirbud (414,7 mln zł brutto). Kolejne oferty przedstawiły firmy: Polaqua (451 mln zł), Intercor (495,7 mln zł), Strabag (499,3 mln zł), Budimex (547,4 mln zł) oraz Mota-Engil (549,5 mln zł).

Cały czas procedowane jest też postępowanie na zaprojektowanie drugiego odcinka tej obwodnicy (7,6 km). Termin składania ofert w tym postępowaniu mija 24 września br. Dyrekcja szacuje, że wykonanie tego zadania kosztować będzi na niespełna 3,3 mln zł netto.

To już powtórne postępowania zmierzające do wyłonienia wykonawców oczekiwanej w woj. śląskim obwodnicy. Pierwotne przetargi na zaprojektowanie i budowę całego jej przebiegu unieważniono w maju br., ponieważ zbytnio kosztorysy przekraczały założony budżet.

Planowane przez GDDKiA obejście Zawiercia (oraz sąsiedniej Poręby) o długości 24,3 km ma być nowym dwujezdniowym odcinkiem drogi krajowej nr 78, łączącym się ze zbudowaną w poprzednich latach dwujezdniową obwodnicą Siewierza. Realizację inwestycji założono na lata 2019–2023.

Nowa obwodnica Zawiercia i Poręby połączy się z oddaną do użytku w 2010 r. dwujezdniową obwodnicą Siewierza w ciągu DK78. Tamta inwestycja umożliwiła wyprowadzenie ciężkiego ruchu tranzytowego z ciasnych ulic i ze ścisłego centrum miasta położonego między Katowicami a Częstochową i przeciętego drogą krajową nr 1.

Przeczytaj także: Via Baltica: kolejny przetarg na odcinek Podborze–Śniadowo