• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

150 mln zł na rozbudowę i wzmocnienie dróg

Opublikowano: 03-09-2019 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Ministerstwo Infrastruktury (MI) przeznaczyło 150 mln zł na zadania drogowe w sześciu województwach. Środki zostaną wydane na przedsięwzięcia związane z rozbudową odcinków dróg i wzmocnieniem ich nawierzchni do przenoszenia obciążeń o nacisku 11,5 t/oś.


Budowa drogi. Fot. GDDKiA Budowa drogi. Fot. GDDKiA
  • Sześć województw otrzyma łącznie 150 mln zł na rozbudowę odcinków dróg i zwiększenie ich wytrzymałości
  • Inwestycje obejmą też budowy chodników, zatok autobusowych, mostów czy ciągów pieszo-rowerowych
  • Do największych inwestycji należy rozbudowa 10-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 24 w woj. lubuskim

Dodatkowo wydatki obejmą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a także budowę mostów na drogach krajowych. Inwestycje zostaną zrealizowane w woj. dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Część jest już realizowana.

MI przeznaczyło 150 mln zł na inwestycje drogowe

MI przeznaczyło 150 mln zł na inwestycje drogowe

W woj. dolnośląskim w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych – Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks do umowy) zostanie w 2020 r. wybudowany chodnik w ciągu drogi krajowej nr 35 w miejscowości Unisław Śląski.

W woj. lubuskim dojdzie do rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 24 o długości ponad 10 km do standardu drogi klasy GP, przez dostosowanie nośności nawierzchni do ruchu o obciążeniu osi 115 kN. Zadanie obejmuje poszerzenie jezdni, przebudowę skrzyżowań, przebudowę istniejących przepustów drogowych oraz aktualizację oznakowania i urządzeń BRD. W tym przypadku w latach 2019–2025 zostaną poświęcone na przygotowania, a na lata 2025–2026 zaplanowano roboty budowlane. Jeszcze w tym roku w miejscowości Trzebiel powstanie chodnik o długości 191 m.


W 2021 r. w woj. łódzkim zaplanowano budowę trzech nowych mostów w ciągu drogi krajowej nr 14 – dwóch w Bratoszewicach po rozbiórce istniejących i jednego w miejscowości Brzedza.

Z kolei w woj. małopolskim nad potokiem Luszówka w Chrzanowie w ciągu DK 79 zostanie rozebrany stary i wybudowany nowy most w latach 2020-2022. W Szymbarku tegoroczna inwestycja obejmuje budowę chodnika wzdłuż drogi krajowej nr 28 o długości 437 m po stronie prawej oraz wykonanie kanalizacji wraz z odprowadzeniem do istniejących odbiorników, a także przebudowę istniejących zjazdów i umocnienie wylotów istniejących przepustów. Chodnika o długości 1111 m po lewej stronie drogi krajowej nr 75 doczekają się w tym roku miejscowości Uszew i Zawada Uszewska. Zostanie też przedłużony istniejący przepust, a istniejące zjazdy zostaną przebudowane.

W woj. podkarpackim dojdzie do rozbudowy odcinka Gorzyce–Wólka Pełkińska–Pełkinie drogi krajowej nr 77 o długości około 8,40 km wraz z jej poszerzeniem, wzmocnieniem konstrukcji nawierzchni do ruchu o obciążeniu osi 115 kN. Prace przewidziano na lata 2019–2021. W woj. warmińsko-mazurskim w tym roku zakończą się inwestycje w budowy chodników, przejść dla pieszych i zatok autobusowych.

Przeczytaj także: GDDKiA: przygotowania do II etapu budowy obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe