Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają pomóc w eliminacji wykluczeń komunikacyjnych.
Infrastruktura kolejowa. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
- Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ma eliminować wykluczenia komunikacyjne
- Do eksploatacji wrócą obecnie niewykorzystywane tereny kolejowe
- Samorządy będą nieodpłatnie korzystać z linii kolejowych
W ramach noweli zaproponowano rozwiązania wspierające realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, czyli tzw. Programu Kolej Plus.
To m.in. przywrócenie do ponownego wykorzystywania na cele transportowe obecnie nieeksploatowanych terenów kolejowych, ograniczenie likwidacji linii kolejowych za zgodą ministra infrastruktury czy przekazywanie linii kolejowych samorządom do nieodpłatnego użytku.
Dodatkowo samorządy będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa – przyczyni się to do uniknięcia wykluczenia komunikacyjnego terenów pozbawionych obecnie dogodnych połączeń kolejowych. To rozwiązanie skierowano przede wszystkim dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego (marszałków województw), którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby zawarcia odrębnego porozumienia między województwami.
Województwa będą mogły przeznaczyć środki niewykorzystane w danym roku budżetowym na realizację zadań w latach następnych. Będzie też można środki Funduszu Kolejowego wykorzystać na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zakupów, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych.
Dzięki uproszczeniu systemu udzielania gwarancji finansowych umożliwiających rozpoczęcie procedur przetargowych, PKP PLK S.A. będzie mogła sprawniej zaciągać zobowiązania finansowe na zadania zaplanowane w Szczegółowym Planie Realizacji Krajowego Programu Kolejowego.
Nowe rozwiązania wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmian dotyczących finansowania ze środków Funduszu Kolejowego, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
Przeczytaj także: Przystanek Powązki: rozpoczęto budowę drugiego peronu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.