• Trasa tramwajowa na Naramowice ma mieć 3,3 km
  • Koszt budowy to 380 mln zł długości
  • Wszystko ma być gotowe za około dwa i pół roku

Poznań pozyskał już większość pozwoleń na wyburzenia tych budynków; prace rozbiórkowe powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wkrótce też zaczną się badania archeologiczne w parku Kosynierów w rejonie pętli Wilczak. To teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Do tej pory, w ramach budowy trasy tramwajowej na Naramowice, rozbudowano właśnie pętlę Wilczak: jest nowe torowisko z siecią trakcyjną, perony, wiaty przystankowe, elementy małej architektury i system identyfikacji miejskiej. Z kolei główne roboty budowlane mają rozpocząć się wiosną 2020 r.


Trasa tramwajowa od pętli Wilczak na Naramowice będzie mieć około 3,3 km długości. W ramach tej inwestycji powstanie też prawie 7,5 km dróg, łącznie z dojazdowymi i skrzyżowaniami. Zaplanowano m.in. osiem przystanków oraz dwupoziomowy węzeł drogowy, ponadto w miejscu obecnie jednopoziomowego skrzyżowania ulic Naramowickiej z Lechicką powstanie dwupoziomowy węzeł drogowy (bezkolizyjne skrzyżowanie i wiadukty – drogowy oraz tramwajowy).

Linia tramwajowa na Naramowice do użytku oddana ma być wiosną 2022 r. Koszt budowy to niemal 380 mln zł. Prace realizowane są w formule „projektuj i buduj”. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm: Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź S.A. i Gülermak sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Budowa tej trasy jest ważna z punktu widzenia mieszkańców północnych dzielnic Poznania, którzy codziennie zmagają się z korkami na dojazdach do centrum.

Przeczytaj także: Remont hali Arena w Poznaniu [wizualizacje]