• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Poznań: złożono wniosek o ZRID dla ważnej inwestycji

Opublikowano: 29-11-2019 Źródło: UM Poznań, inzynieria.com

Generalny wykonawca budowy trasy tramwajowej na Naramowice w Poznaniu złożył wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).


Planowana trasa tramwajowa na Naramowice. Źródło: UM Poznań Planowana trasa tramwajowa na Naramowice. Źródło: UM Poznań
  • Trasa tramwajowa na Naramowice ma mieć 3,3 km długości
  • Wartość inwestycji to 380 mln zł
  • Wszystko powinno być gotowe wiosną 2020 r.

To bardzo istotny krok w całym procesie inwestycyjnym. Po otrzymaniu decyzji ZRID, wykonawca, który przez ostatni rok pieczołowicie pracował nad dokumentacją projektową oraz przygotowaniem wniosku, będzie mógł rozpocząć budowę nowych odcinków trasy. Zakładamy, że zgodnie z harmonogramem będzie to wiosna przyszłego roku – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Źródło: UM Poznań Źródło: UM Poznań

Budowa tej trasy jest ważna z punktu widzenia mieszkańców północnych dzielnic Poznania, którzy codziennie zmagają się z korkami na dojazdach do centrum. Obecnie trwają przygotowania m.in. do wyburzenia budynków kolidujących z inwestycją, niedługo rozpoczną się badania archeologiczne w parku Kosynierów. Są one konieczne, ponieważ w miejscu planowanej budowy w przeszłości mieścił się cmentarz ewangelicki. Z kolei zakończono już rozbudowę pętli Wilczak – na przełomie 2021 i 2022 r. zostanie przyłączona do torowiska, którym pojedzie tramwaj z Wilczaka na Naramowice.


Cała inwestycja w Poznaniu polega na budowie mającej liczyć około 3,3 km długości trasy tramwajowej. W zakres zadania wchodzi też budowa niemal 7,5 km dróg, łącznie z dojazdowymi i skrzyżowaniami. Zaplanowano m.in. osiem przystanków oraz dwupoziomowy węzeł drogowy, ponadto w miejscu obecnie jednopoziomowego skrzyżowania ulic Naramowickiej z Lechicką powstanie dwupoziomowy węzeł drogowy (bezkolizyjne skrzyżowanie i wiadukty – drogowy oraz tramwajowy).

Koniec wszystkich prac ma nastąpić wiosną 2022 r. Wartość inwestycji to niemal 380 mln zł. Prace realizowane są w formule „projektuj i buduj”. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm: Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź S.A. i Gülermak sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Zobacz także: Próby obciążeniowe mostu Lecha w Poznaniu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!