Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej otrzymała pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska po powtórnej ocenie oddziaływania inwestycji na środowisko. To przybliża możliwość otrzymania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Wizualizacja krakowskiej trasy tramwajowej. Źródło: ZIM w Krakowie
- Trasa tramwajowa o długości 5 km otrzymała pozytywną decyzję środowiskową
- Po uzyskaniu zgody na realizację inwestycji drogowej rozpoczną się roboty budowlane
- Całkowita wartość projekt wynosi prawie 379 mln zł
Ostatnim krokiem przed otrzymaniem ZRID jest uzyskanie od ministra infrastruktury odstępstwa od przepisów obowiązujących od 13 września 2019 r., zawartych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
Projekt naszej inwestycji przygotowywany był w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy, a nowe rozporządzenie, które weszło w życie we wrześniu, a więc gdy już cała dokumentacja projektowa była przygotowana, nie przewidziało przepisów przejściowych. Dlatego formalna zgoda ministra na utrzymanie rozwiązań zawartych w już przygotowanym projekcie jest konieczna – wyjaśnia Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie.
Odpowiedni wniosek został wysłany do Ministerstwa Infrastruktury, a ZIM liczy na pozytywną odpowiedź, by Wydział Architektury mógł wydać ZRID. Aby przyspieszyć wejście wykonawcy na plac budowy, już wcześniej zwróciliśmy się o nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – dodaje Łukasz Szewczyk.
Trasa tramwajowa KST Krowodrza Górka–Górka Narodowa będzie miała 5 km długości. W ramach zadania powstaną aż 23 perony tramwajowe. Jezdnia ul. Fieldorfa-Nila zostanie zmodernizowana, a jej skrzyżowanie z ul. Krowoderskich Zuchów stanie się rondem. Przebudowa czeka też ul. Opolską, gdzie zaplanowano dwukomorowy tunel drogowy o długości około 100 m. Trasa tramwajowa zostanie poprowadzona górą, podobnie jak nowa ulica, łącząca ulice Pachońskiego z Opolską. Przy pętli Krowodrza Górka powstanie pierwszy z trzech parkingów P&R.
Łącznie, w ramach inwestycji, do dyspozycji kierowców oddanych zostanie 447 miejsc postojowych działających w systemie P&R. Wszystkie parkingi wyposażone będą w stacje do ładowania samochodów elektrycznych.
Zadanie zostanie wykonane przez konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „INTERCOR” sp. z o. o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” sp. z o. o. Całkowita wartość projekt wynosi prawie 379 mln zł. Dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniosło ponad 151 mln zł.
Przeczytaj także: Poznań: złożono wniosek o ZRID dla ważnej inwestycji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.