• Trasa tramwajowa o długości 5 km otrzymała pozytywną decyzję środowiskową
  • Po uzyskaniu zgody na realizację inwestycji drogowej rozpoczną się roboty budowlane
  • Całkowita wartość projekt wynosi prawie 379 mln zł

Ostatnim krokiem przed otrzymaniem ZRID jest uzyskanie od ministra infrastruktury odstępstwa od przepisów obowiązujących od 13 września 2019 r., zawartych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Projekt naszej inwestycji przygotowywany był w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy, a nowe rozporządzenie, które weszło w życie we wrześniu, a więc gdy już cała dokumentacja projektowa była przygotowana, nie przewidziało przepisów przejściowych. Dlatego formalna zgoda ministra na utrzymanie rozwiązań zawartych w już przygotowanym projekcie jest konieczna – wyjaśnia Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie.

Odpowiedni wniosek został wysłany do Ministerstwa Infrastruktury, a ZIM liczy na pozytywną odpowiedź, by Wydział Architektury mógł wydać ZRID. Aby przyspieszyć wejście wykonawcy na plac budowy, już wcześniej zwróciliśmy się o nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – dodaje Łukasz Szewczyk.


Trasa tramwajowa KST Krowodrza Górka–Górka Narodowa będzie miała 5 km długości. W ramach zadania powstaną aż 23 perony tramwajowe. Jezdnia ul. Fieldorfa-Nila zostanie zmodernizowana, a jej skrzyżowanie z ul. Krowoderskich Zuchów stanie się rondem. Przebudowa czeka też ul. Opolską, gdzie zaplanowano dwukomorowy tunel drogowy o długości około 100 m. Trasa tramwajowa zostanie poprowadzona górą, podobnie jak nowa ulica, łącząca ulice Pachońskiego z Opolską. Przy pętli Krowodrza Górka powstanie pierwszy z trzech parkingów P&R.

Łącznie, w ramach inwestycji, do dyspozycji kierowców oddanych zostanie 447 miejsc postojowych działających w systemie P&R. Wszystkie parkingi wyposażone będą w stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Zadanie zostanie wykonane przez konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „INTERCOR” sp. z o. o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” sp. z o. o. Całkowita wartość projekt wynosi prawie 379 mln zł. Dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wyniosło ponad 151 mln zł.

Przeczytaj także: Poznań: złożono wniosek o ZRID dla ważnej inwestycji