W Gliwicach trwa budowa zachodniej obwodnicy miasta. Przeprowadzono już m.in. prace ziemne w rejonie ulic Daszyńskiego i Wójtowskiej – wiążą się one z przygotowaniem podbudowy pod przyszłą trasę. Drogowcy stawiają konstrukcje pod ekrany akustyczne. Jednak pierwotny termin oddania drogi do użytku nie zostanie dotrzymany.
W Gliwicach powstaje zachodnia obwodnica miasta. Fot. ZDM Gliwice
- Długość zachodniej obwodnicy Gliwic wyniesie 3,2 km
- Trasa miała być oddana do ruchu wiosną 2020 r., jednak ze względu na opady i prace archeologiczne doszło do opóźnienia
- Łączna wartość inwestycji wynosi około 82,6 mln zł
Trwa umacnianie rowu wzdłuż drogi serwisowej, na ul. Rybnickiej pracownicy układają podbudowę z kruszywa na budowanej ścieżce rowerowej, zakończono prace brukarskie na wyspach dzielących i powierzchniach przejezdnych w rejonie skrzyżowania z ul. Ku Dołom.
Ruch na trasie wylotowej z miasta nie zostanie wstrzymany podczas prac – wzdłuż ul. Rybnickiej przygotowano obejście drogowe.
Wkrótce rozpoczną się prace prowadzące do włączenia zachodniej obwodnicy miasta do ul. Daszyńskiego. Na 200 m tej ulicy zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
Odcinek zachodniej obwodnicy miasta od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Droga będzie oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści. Budowę realizuje konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM za kwotę ok. 82,6 mln zł – czytamy w komunikacie. Cała obwodnica będzie miała długość 3,2 km. Inwestycja obejmuje też instalację oświetlenia ulicznego, urządzeń ITS (wyświetlający komunikaty) i stacji meteorologicznej. Droga będzie posiadać kanalizację deszczową.
Prace miały się zakończyć wiosną 2020 r., jednak badania archeologiczne i obfite opady deszczu spowodowały, że część robót będzie prowadzona w tym okresie i termin oddania obwodnicy się opóźni.
Trwa też budowa obwodnicy południowej, od ul. Bojkowskiej do ul. Pszczyńskiej. Całość trasy powinna być gotowa w 2021 r.
Inwestycja powstaje dzięki unijnemu wsparciu. 85% dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).
Przeczytaj także: Sosnowiec chce wyremontować wszystkie przejścia podziemne
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.