• Podczas prac archeologicznych przed budową linii tramwajowej odkryto m.in. ślady prastarej osady i schronu sprzed I wojny światowej
  • Długość trasy dla tramwajów wyniesie 3,3 km, powstanie też 7,5 km dróg
  • Inwestycja za 380 mln zł ma zakończyć się wiosną 2022 r.

W ramach inwestycji powstaną trasa tramwajowa o długości około 3,3 km oraz niemal 7,5 km dróg, w tym dojazdowe i skrzyżowania. W projekcie uwzględniono m.in. osiem przystanków i dwupoziomowy węzeł drogowy, a także zastąpienie jednopoziomowego skrzyżowania ulic Naramowickiej z Lechicką dwupoziomowym węzłem drogowym dla samochodów i tramwaju.

Nowa trasa tramwajowa zostanie wyprowadzona z przebudowanej już pętli Wilczak, przy której znajduje się park Kosynierów (przy os. Pod Lipami, u zbiegu ulic Słowiańskiej i Naramowickiej). Archeolodzy pojawili się w parku przed pracami budowlanymi, ponieważ jest to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Znaleźli tu nie tylko pozostałości grobów, ale też ślady prastarej osady. Badacze odkryli fragmenty glinianych naczyń, które prawdopodobnie są pozostałością osady sprzed ponad 2 tys. lat. Trafili również m.in. na ślady jamy gospodarczej, która także mogła powstać w pradziejach. Na terenie dawnego cmentarza odsłonięto 131 grobów, a zebrane szczątki zostały ponownie pochowane na cmentarzu. Znaleziska zostały zabezpieczone i udokumentowane, a archeolodzy opuścili już badany teren – informuje Urząd Miasta Poznania.


Trwają prace archeologiczne w okolicach skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej oraz ul. Sarmackiej. Odkopano już m.in. schron mobilizacyjny budowany jako element Twierdzy Poznań przed I wojną światową. W rejonie ul. Sarmackiej powstanie przystanek tramwajowo-autobusowy Naramowice. Skrzyżowanie ulic Lechickiej i Naramowickiej zostanie zastąpione przez dwupoziomowy węzeł komunikacyjny umożliwiający tramwajom bezkolizyjną jazdę nad ul. Lechicką.

Na dniach rozpocznie się rozbiórka budynku przy ul. Sarmackiej 14, zlokalizowanego na terenie inwestycji. Wcześniej wyburzono budynki przy ulicach Czarna Rola, Sarmackiej 1, Naramowickiej 149 oraz Naramowickiej 213.

Prace budowlane mają zakończyć się wiosną 2022 r. Zadanie wykonuje konsorcjum spółek Gülermak z Ankary oraz Mosty Łódź S.A. i Gülermak sp. z o.o. Koszt inwestycji wynosi prawie 380 mln zł.

Przeczytaj także: Gdańsk: remont torowiska na terenie dzielnicy Stogi