• Modernizacja 100 km linii 131 przyspieszy przewozy towarowe i pasażerskie ze Śląska na Pomorze
  • Dokumentacja za niemal 29 mln zł ma być gotowa w I kw. 2022 r.
  • Prace budowlane przewidziano na lata 2022–2026

Zadanie wykona firma Voessing Polska sp. z o.o. w ramach projektu „Prace w ciągu C-E 65 na odcinku Zduńska Wola–Inowrocław–Tczew”. Wartość kontraktu to 28,9 mln zł netto.

Dokumentacja obejmuje około 110 km linii na odcinku Złotniki Kujawskie–Twarda Góra, a także na około 32 km linii nr 201 (odcinek Nowa Wieś Wielka–Bydgoszcz), około 7 km na linii nr 240 (odcinek Terespol Pomorski–Świecie) oraz na 18 km innych torów dochodzących do głównej trasy – informują PKP PLK.

Inwestycja ma dostosować linię nr 131 ze Śląska na Pomorze do potrzeb transportu towarowego i pasażerskiego. Ma ułatwić przewóz ładunków nad Morze Bałtyckie i zapewnić szybsze połączenia pasażerskie między Bydgoszczą, Inowrocławiem i Trójmiastem.

11 stacji (Nowa Wieś Wielka, Brzoza Bydgoska, Trzciniec, Bydgoszcz Główna, Kotomierz, Pruszcz Pomorski, Parlin, Terespol Pomorski, Laskowice Pomorskie, Warlubie i Twarda Góra) będzie przebudowanych. Zostanie utworzone lokalne centrum sterowania na stacji Bydgoszcz Główna, a wszystkie istniejące przejazdy kolejowo-drogowe i przejścia dla pieszych zastąpią bezkolizyjne skrzyżowania dwupoziomowe (wiadukty).

W ramach przygotowywanej przez PKP PLK dokumentacji odcinka Dąbie nad Nerem–Złotniki Kujawskie (LCS Inowrocław) i podpisanej umowy na dokumentację dla odcinka Złotniki Kujawskie–Twarda Góra (LCS Bydgoszcz), będzie przygotowana koncepcja dobudowy dwóch dodatkowych torów na odcinku Jaksice–Nowa Wieś Wielka. Przyjęte rozwiązane pozwoli na oddzielenie ruchu pasażerskiego oraz ruchu towarowego i sprawniejsze przejazdy podciągów – czytamy w komunikacie.


Wykonawca ma opracować też dwuwariantową koncepcję przebudowy stacji Nowa Wieś Wielka i Terespol Pomorski: jedną dla prędkości pociągów 160-200 km/godz., a drugą – 200 km/godz. Wariant „szybszy” wiąże się z elektryfikacją i rewitalizacją linii nr 240 na odcinku z Terespola Pomorskiego do Świecia. Przygotowana zostanie też koncepcja budowy nowego peronu przystanku Dąbrowy – rozwiązania, które pozwoli pasażerom na korzystanie z pociągów między Bydgoszczą a Trójmiastem. Powstanie również opracowanie włączenia do linii kolejowej połączenia do Centralnego Portu Komunikacyjnego (tzw. szprychy) w okolicach stacji Warlubie.

W wyniku modernizacji linii od Złotników Kujawskich do Twardej Góry pociągi pasażerskie pojadą do 200 km/godz., a towarowe do 120 km/godz.

Odcinek linii nr 131, objęty dokumentacją, jest częścią magistrali kolejowej C-E 65, należącej do VI Europejskiego Korytarza Transportowego, łączącego państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckim i na Bałkanach. Dokumentacja projektowa dla zadania „Prace w ciągu C-E 65 na odcinku Zduńska Wola–Inowrocław–Tczew” LCS Bydgoszcz Główna będzie gotowa w I kw. 2022 r. Roboty przewidziano na lata 2022–2026. PKP PLK planują pozyskać środki na realizację inwestycji w ramach kolejnej unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Przeczytaj także: Pociągi do Trójmiasta i Bydgoszczy przyspieszą. Jeśli będą pieniądze