Partnerzy portalu

S11: złożono wniosek z zezwolenie na budowę obwodnicy Olesna

Opublikowano: 23-03-2020 Źródło: GDDKiA

Do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dotyczy on budowy obwodnicy Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11. Dokument umożliwi rozpoczęcie prac przez wykonawcę. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2022 r.


Budowa obwodnicy Olesna czeka na zezwolenie. Fot. GDDKiA Budowa obwodnicy Olesna czeka na zezwolenie. Fot. GDDKiA
  • Obwodnica Olesna o długości około 24,8 km będzie częścią drogi ekspresowej S11
  • W ramach zadanie zostaną wybudowane 24 obiekty mostowe
  • Wartość inwestycji wynosi 667 mln zł

Początek trasy będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu miejscowości Kolonia Ciarka w ramach tymczasowego połączenia z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 11 (przyszłej S11) z wykorzystaniem ronda. Koniec zaplanowano na granicy woj. opolskiego i śląskiego, dowiązując się do istniejącej drogi krajowej nr 11 poprzez tymczasowy łącznik. Realizowane „tymczasowe połączenia” wynikają z etapu przygotowania sąsiednich odcinków drogi ekspresowej dla odcinka w kierunku Bytomia oraz dla odcinka w kierunku granicy z woj. wielkopolskim. Projektowana obwodnica będzie drogą klasy technicznej S z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, o nośności 11,5 t/oś – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Przebieg obwodnicy Olesna. Źródło GDDKiA Przebieg obwodnicy Olesna. Źródło GDDKiA

Roboty obejmą budowę 24 obiektów mostowych, węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 (z dwoma rondami) i kolejnych dwóch rond w ciągu obwodnicy. Powstaną także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a infrastruktura techniczna – sieci wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna oraz urządzenia melioracyjne – zostanie przebudowana. Długoś obwodnicy wyniesie około 24,8 km.


Trasa będzie przebiegać z dala od terenów zabudowanych, ma ułatwić ruch tranzytowy jako połączenie ponadregionalne łączące woj. wielkopolskie, opolskie i śląskie. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 11 oraz w woj. opolskim – czytamy w komunikacie.

Wniosek o decyzję środowiskową złożono 1 grudnia 2017 r., decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych wydano 5 lipca 2018 r. 16 października 2018 r. rozpoczął się przetarg na inwestycję w formule „projektuj i buduj”. 1 kwietnia 2019 r. wybrano ofertą konsorcjum spółek Mirbud S.A. (lider) i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. jako najkorzystniejszą (667 mln zł). 20 maja 2019 r. podpisano w wykonawcą umowę na realizację inwestycji.

Przeczytaj także: S7: najkorzystniejsza oferta na budowę odcinka z Modlina do Czosnowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!