Choć zakończenie budowy autostrady A1 zaplanowano na 2022 r., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) deklaruje, że będzie w całości przejezdna do końca 2020 r. Kierowcy będą mogli skorzystać z jednej jezdni na trasie od Tuszyna do Częstochowy.
Budowa autostrady A1 Tuszyn–Częstochowa. Fot. GDDKiA
- Z 80 km budowanej między Tuszynem a Częstochową autostrady A1, kierowcy skorzystają pod koniec 2020 r.
- Z trzypasmowej jezdni i pasa awaryjnego powstanie dwupasmowa droga w obu kierunkach
- Oddanie do użytku całej autostrady A1 nastąpi w 2022 r.
Tuszyn–Częstochowa to ostatni budowany fragment A1. Drogę o długości około 80 km podzielono na pięć odcinków: Tuszyn–Bełchatów (15,9 km) realizowany przez Budimex, Bełchatów–Kamieńsk (24,2 km, Mirbud), Kamieńsk–Radomsko (16,7 km, Strabag), Radomsk–granice woj. łódzkiego i śląskiego (7 km, Intercor) oraz gr. woj.–Częstochowa Północ (16,9 km, Polaqua).
Budowa autostrady A1 Tuszyn–Częstochowa. Źródło: GDDKiA
GDDKiA planuje tymczasową organizację ruchu na jednej, trzypasmowej jezdni z wykorzystaniem pasa awaryjnego. W ten sposób powstanie dwupasmowa droga w obie strony.
Do końca roku celem jest przełożenie ruchu na całym ciągu A1 od Tuszyna do Częstochowy. W sumie to ponad 80 km nowej jezdni na wszystkich pięciu odcinkach. Tak aby kierowcy mogli korzystać z bezpiecznej drogi, dwa pasy w każdą stronę – komentuje Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Zaawansowanie prac
Na odcinku od granicy woj. śląskiego do Częstochowy prace trwały także w przerwie zimowej. Aktualnie powstają m.in. nasypy i wykopy oraz nawierzchnie dróg technologicznych. Wykonawca prowadzi prace na 18 obiektach inżynieryjnych, takie, jak roboty ziemne, rozbiórkowe, a także zbrojenie i betonowanie fundamentów, podpór i ustrojów nośnych oraz umacnianie gruntu za pomocą wierconych pali wielkośrednicowych.
Budowa autostrady A1 Tuszyn–Częstochowa. Fot. GDDKiA
Między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim zaawansowanie prac projektowych wynosi 99%, a rzeczowych 36%. Roboty prowadzone są także nocami. - Wykonano w całości inwentaryzację geodezyjną, usunięto drzewa oraz rozebrano jezdnię w kierunku Katowic, bariery ochronne, przepusty i pobocza. Roboty ziemne wykonano w 47%, podbudowę w około 50% Również w połowie wykonano przepusty pod budowaną jezdnią – informuje GDDKiA.
W dalszej części trasy, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska ruszyły prace budowlane, zakończono geodezyjne, usunięto drzewa i krzewy. Trwają m.in. frezowanie, roboty ziemne, zbrojarskie i ciesielskie. Zaawansowanie działań wynosi 20–30%.
Zaawansowanie prac budowlanych na odcinku A1 Kamieńsk–Radomsko wynosi 31%. Rozebrano obiekty inżynieryjne, wykonano drogi technologiczne i w dużym stopniu nasypy.
Zimą prowadzono też prace na A1 z Radomska do granicy woj. łódzkiego i śląskiego. - Projektowanie zaawansowane jest w 99%, zaś wykonanie sięgnęło 36%. Zakończono już niemal roboty przygotowawcze (usuwanie drzewa, wytyczenia itp.). Roboty ziemne wykonano w 76%, w przypadku podbudowy zaawansowanie osiągnęło 60%, zaś przepusty w 10% Średnie zaawansowanie prac w przypadku obiektów inżynierskich to ok. 35% – czytamy w komunikacie.
Budowa autostrady A1 Tuszyn–Częstochowa. Fot. GDDKiA
Obwodnica Częstochowy
Kończy się też budowa obwodnicy Częstochowy. Dyrekcja podpisała umowy na montaż ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych na autostradowej obwodnicy Częstochowy i na realizację oświetlenia (węzły i MOP-y).
Kolejne przetargi będą dotyczyć prac wykończeniowych na trzech częstochowskich węzłach, robót melioracyjnych i wykończeniowych dotyczących robót drogowych, mostowych, branżowych i zieleni. - Ostatnim elementem będzie wykonanie miejsc obsługi podróżnych oraz obwodu utrzymania autostrady wraz z wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu – informuje GDDKiA.
Przeczytaj także: Budowa autostrady A2: podpisano kolejną umowę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.