• Przystanek Warszawa Gocławek zamieni się w węzeł komunikacyjny
  • Remont obejmie też przebudowę i budowę nowych torów
  • Powstanie pięć przejść podziemnych

Na odcinku Warszawa Wschodnia–Warszawa Wawer powstać ma przystanek Warszawa Wiatraczna, co ułatwi dojazd do szpitala na ul. Szaserów. Z kolei w ramach prac na istniejącym przystanku Warszawa Olszynka Grochowska wyremontowana zostanie kładka (m.in. zaplanowano montaż wind), ponadto peron będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, pojawi się też system dodatkowej informacji pasażerskiej. Przy ul. Marsa przystanek Warszawa Gocławek zamieni się w węzeł łączący transport kolejowy z komunikacją publiczną: zostanie wybudowane np. przejście podziemne.


Roboty będą odbywać się także na przystanku Warszawa Wawer, gdzie zmodernizowane zostaną peron i przejście podziemne. W ramach całej tej inwestycji przewidziano montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i budowę w sumie pięciu nowych przejść podziemnych. Na tym jednak nie koniec, bo przebudowane i dobudowane będą nowe tory na odcinku od stacji Warszawa Wschodnia Osobowa do stacji Warszawa Wawer. Do tego do modernizacji przeznaczono układ torowy od Warszawy Wschodniej do stacji Warszawa Wawer oraz na linii Warszawa Antoninów–Warszawa Gocławek.

Jak poinformowały PKP PLK, układ czterech torów między Warszawą Wschodnią a Otwockiem umożliwi rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, dzięki czemu wzrośnie przepustowość między Warszawą a Otwockiem i Warszawą a Lublinem. Wiemy, że w obecnej sytuacji kontynuacja Krajowego Programu Kolejowego, ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie umów jest niezbędne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanym. To działania kluczowe dla gospodarki kraju, ważne dla podtrzymania korzystnej sytuacji gospodarczej i realizacji inwestycji – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Przeczytaj także: Kolej Plus. Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Co się zmieni?