• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wschodnia Obwodnica Wrocławia: zbudują odcinek północny

Opublikowano: 14-05-2020 Źródło: UMWD, wroclife.pl
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Samorząd woj. dolnośląskiego podpisał kontrakt na budowę północnego odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia. 10-kilometrowy odcinek ma zostać oddany do użytku pod koniec grudnia 2022 r.


Budowa drogi. Fot. Wabeno/Adobe Stock Budowa drogi. Fot. Wabeno/Adobe Stock
  • W ciągu trzech tygodni wykonawca rozpocznie roboty drogowe północnej części obwodnicy
  • Zostaną zbudowane trzy mosty i cztery wiadukty
  • Wartość projekty wynosie prawie 165 mln zł

Cieszę się, że ta umowa została podpisana i już niedługo wykonawca wejdzie na plac budowy. Wschodnia obwodnica Wrocławia to niezwykle ważna inwestycja, która wzbogaci układ komunikacyjny powiatu i województwa na wschód od Wrocławia – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Wykonawca wejdzie na plac budowy w ciągu trzech tygodni. Trasa z jednym pasem w każdym kierunku będzie liczyć prawie 10 km. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD), inwestycja zakłada również budowę czterech wiaduktów, trzech mostów, skrzyżowań, rond i dróg dojazdowych.

Przetarg wygrało konsorcjum firm Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. i Mirbud S.A. Wartość inwestycji wynosi 164,7 mln zł, przy czym 131 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych.


Po wcześniejszym postępowaniu podpisano umowę ze spółką Strabag, jednak skończyło się na przygotowaniu projektu. Firma przed rozpoczęciem budowy zażądała ponad 70 mln zł od inwestora (Dolnośląska Służba Dróg i Kolei – DSDiK). Ostatecznie doszło do ugody: zapłacono za dokumentację projektową, a DSDiK otrzymała do nie prawa.

Początek trasy zaplanowano za rondem (ul. Strachocińska), na końcu zostanie ona włączona do DK98.

Plan odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia. Źródło: UMWD

Plan odcinka wschodniej obwodnicy Wrocławia. Źródło: UMWD

Nowy odcinek Wschodniej Obwodnicy Wrocławia rozpocznie się za skrzyżowaniem z ul. Strachocińską we Wrocławiu (na którym jest już wybudowane rondo) i zostanie włączony do drogi między Mirkowem i Długołęką.

Wzdłuż nowej, dziesięciokilometrowej trasy powstaną także m.in. chodniki, ścieżki rowerowe, a także nowe nasadzenia zieleni. To ważne, żebyśmy w tym trudnym czasie nie rezygnowali z istotnych dla regionu inwestycji. W ten sposób rozpędzimy ponownie dolnośląską gospodarkę – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Cała wschodnia obwodnica ma przyjąć ruch pojazdów z gmin powiatu wrocławskiego i zewnętrzny, odciążając sam Wrocław. Pomoże też w aktywizacji gospodarczej obszarów na wschód od stolicy Dolnego Śląska i zwiększy bezpieczeństwo drogowe.

Samorząd dodaje też, że rozpoczęły się prace projektowe dotyczące południowej części obwodnicy. Będzie ona przebiegać od Bielan Wrocławskich do DK98.

Przeczytaj także: Obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej zostanie otwarta w lipcu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe