Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zerwała podpisaną w czerwcu 2019 r. umowę na opracowanie dokumentacji dla odcinka węzeł Ząbki–węzeł Zakręt drogi ekspresowej S17.
Fot. Sutipond Stock/Adobe Stock
Jak poinformowano, powodem decyzji Dyrekcji był zbliżający się termin zakończenia umowy przy równoczesnym niskim zaawansowaniu procentowym realizacji projektu oraz małym zaangażowaniu. Do tej pory wykonawcą była firma Complex Projekt. Jej zadanie polegało na opracowaniu, w ciągu 12 miesięcy, elementów koncepcji programowej, której częścią miały być dokumentacje geologiczno-inżynierska i hydrogeologiczna. Do obowiązków należało też uzyskanie niezbędnych decyzji, np. zatwierdzenia projektu robót geologicznych.
Teraz GDDKiA przymierza się do ogłoszenia kolejnego przetargu, co ma nastąpić we wrześniu 2020 r. Zgodnie z najnowszymi planami, postępowanie dotyczące już robót budowlanych powinno ruszyć na przełomie 2022 i 2023 r.
Droga S17 ma mieć 16,3 km długości, została podzielona na trzy odcinki, właśnie węzeł Ząbki–węzeł Zakręt, a także węzeł Drewnica–węzeł Ząbki i węzeł Zakręt–węzeł Lubelska. W przypadku fragmentu Drewnica–węzeł Ząbki kończy się opracowywanie elementów koncepcji programowej wraz z dokumentacją geologiczną; pod koniec czerwca br. ogłoszony ma zostać przetarg w formule „projektuj i buduj”. Odcinek gotowy powinien być w 2024 r. Z kolei za rok auta mają wjechać na fragment między węzłami Zakręt i Lubelska (trwają roboty budowlane). Te trzy odcinki będą stanowić wschodnią obwodnicę Warszawy.
S17 to budowana droga ekspresowa, która połączy Warszawę z miejscowością Hrebenne (granica z Ukrainą). Ma mieć prawie 330 km długości. W ramach budowy S17 powstają m.in. właśnie wschodnia obwodnica Warszawy, ale też np. obwodnica Tomaszowa Lubelskiego.
Przeczytaj także: Budowa 2,5 km wschodniej obwodnicy Warszawy rozpoczęta
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.