Rusza przetarg na wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit. Ogłoszenie o postępowaniu skierowano już do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Umowę z wykonawcą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zamierza podpisać w trzecim kwartale tego roku.
Istniejący fragment obwodnicy Olsztyna. Fot. GDDKiA
- Planowana droga ma mieć 20 km długości
- To uzupełnienie układu powstałego po zbudowaniu S51 oraz DK16
- Cały ruch dalekobieżny i tranzytowy ma być wyprowadzony z Olsztyna
Wykonawca najpierw zajmie się studium korytarzowego, a potem opracuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) wraz z materiałami do wydania decyzji środowiskowej. Analizom poddane mają być przynajmniej trzy warianty układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie.
Do zadania wykonawcy dokumentacji będzie też należeć poinformowanie społeczności o planowanej budowie i zebranie na ten temat opinii. Zgodnie z obecnymi szacunkami, koszt przeprowadzenia tej inwestycji wyniesie 980 mln zł; zbudowana zostanie droga o długości 20 km. Do 2025 r. trwać mają prace przygotowawcze, główne roboty zaplanowano na lata 2026–30.
Źródło: GDDKiA
Nowy fragment obwodnicy ma stanowić dopełnienie układu drogowego, który powstał po zbudowaniu drogi ekspresowej S51 oraz obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16. W efekcie tego wszystkiego cały ruch dalekobieżny i tranzytowy będzie wyprowadzony z Olsztyna. Jak poinformowała GDDKiA, dzięki powstaniu obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Olsztynie i Dywitach. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.
Zadanie będzie realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, przygotowanego na lata 2020–2030 i wartego prawie 28 mld zł. W całym kraju zbudowane mają zostać obwodnice o łącznej długości 820 km. Wszystkie nowe drogi obwodowe będą dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli mają spełniać najwyższe parametry techniczne. Powstaną na sieci dróg krajowych.
Przeczytaj także: Łódzkie – będą trzy nowe obwodnice. Zapadły ważne decyzje
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.