• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zakopianka: rozpoczyna się budowa odcinka do Nowego Targu

Opublikowano: 26-06-2020 Źródło: GDDKiA

Po wydaniu przez wojewodę małopolskiego zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID) rozpoczęła się budowa dwujezdniowej drogi z Rdzawki do Nowego Targu. Na odcinku o długości ponad 16 km powstanie 27 obiektów inżynieryjnych, jak mosty i wiadukty.


Fot. Zhao jiankang/Adobe Stock Fot. Zhao jiankang/Adobe Stock
  • Cała trasa między Krakowem a Nowym Targiem będzie dwujezdniowa
  • Najdłuższy wiadukt będzie liczył 850 m
  • 1,8 mln m3 gruntu z wykopów zostanie wykorzystane w nasypach drogowych

Przygotowania do budowy

Przed rozpoczęciem robót teren budowy zostanie skontrolowany przez saperów, zostaną wytyczone drogi technologiczne i przeprowadzona inwentaryzacja przyrodnicza. Kolejnym etapem prac będzie karczowanie obszaru przyszłej drogi, zdejmowanie warstwy gleby i budowa dróg technologicznych. Po tych działaniach wykonawca przystąpi do budowy odcinka DK47.

Droga na Podhale

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga klasy GP o długości około 16,14 km, szerokości jezdni 2x3,5 m z czterema węzłami drogowymi: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe oraz 27 obiektami inżynieryjnymi (mostami, wiaduktami). Wybudowane zostaną drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, kanalizacja i odwodnienie, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt) oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).


Długie wiadukty

Z wykopów zostanie wydobyte 1,8 mln m3 gruntu, w tym 1,2 mln m3 skał. Cały ten materiał zostanie wykorzystany podczas budowy nasypów drogowych. W Nowym Targu zostanie postawiony najdłuższy wiadukt na trasie, o długości 850 m. Kolejny, w miejscowości Lasek, będzie długi na 690 m. Między początkiem odcinka w Rdzawce a węzłem Nowy Targ Południe różnica poziomów wynosi 190 m.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Lata przygotowań

Od 2008 do 2015 r. trwały prace przygotowawcze dla odcinka DK47 Rdzawka–Nowy Targ. 26 czerwca 2017 r. podpisano aneks do programu inwestycyjnego otwierający drogę do przetargu. Ze względu na wysokość ofert zwiększono o 90 mln zł kwotę przeznaczoną na inwestycję (decyzję podpisano 29 sierpnia 2018 r.).

Dzięki temu 19 września 2018 r. podpisano umowę w formule „projektuj i buduj” z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych Intercor sp. z o.o. Wybrany wykonawca miał 23 miesiące na zaprojektowanie trasy i uzyskanie decyzji ZRID (uzyskał ją 25 czerwca 2020 r.). Na prace budowlane przeznaczono 26 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Projekt o wartości ponad 880 mln zł jest w całości finansowany z budżetu państwa.

Tłok na istniejącej drodze

Z Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. wynika, że średni ruch dobowy na tym odcinku kształtuje się na poziomie 14–18 tys. pojazdów na dobę, przy czym znacznie się zwiększa w weekendy, ferie i wakacje. Jednojezdniowa droga nie ma wystarczającej przepustowości by obsłużyć takie natężenie pojazdów i w efekcie tworzą się potężne korki. Jazdę utrudniają liczne zjazdy, zabudowa wzdłuż istniejącej trasy i ruch pieszych. Z tego powodu utrudnione są przejazdy zarówno tranzytowe, jak i lokalne.

Łatwiejsze przejazdy, większe bepzieczeństwo

W Nowym Targu krzyżują się drogi krajowe nr 47 i 49 oraz droga wojewódzka nr 957 w kierunku Czarnego Dunajca, rozprowadzające ruch na Podhalu. Budowa nowej dwujezdniowej drogi, w nowym śladzie, była konieczna dla poprawy bezpieczeństwa i obsługi ruchu. Umożliwi ona szybsze i bezpieczniejsze połączenie Podhala i Zakopanego z innymi regionami kraju. Zakończenie budowy zaplanowane jest jesienią 2023 r. – czytamy w komunikacie.

Po zakończeniu inwestycji Kraków będzie połączony z Nowym Targiem drogą dwujezdniową na całym jej przebiegu. Daje to szansę na zredukowanie korków generowanych przez licznych turystów i przyjezdnych.

Przeczytaj także: Tunel, most, estakady – jak idzie budowa obwodnicy Warszawy?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia