• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków: rusza budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej

Opublikowano: 02-07-2020 Źródło: UM Kraków

Po kilkunastu miesiącach postępowania wydano zezwolenie na realizację budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. 1 lipca br. plac budowy przekazano generalnemu wykonawcy. Roboty rozpoczną się 13 lipca.


Wizualizacja pętli tramwajowej. Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie Wizualizacja pętli tramwajowej. Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
  • Nowa linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju będzie liczyć 5 km
  • Zaplanowano 23 przystanki i trzy parkingi P&R
  • Na realizację inwestycji przeznaczono 26 miesięcy

Kilkanaście miesięcy zajęło w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa postępowanie w sprawie zgody na budowę nowej trasy tramwajowej.

Skomplikowany projekt

Było to jedno z najbardziej żmudnych i trudnych postępowań administracyjnych dotyczących inwestycji komunikacyjnej w ostatnich latach. Brało w niej udział ponad 6 tys. stron, które na poszczególnych jego etapach miały możliwość zgłaszania uwag i postulatów. Na szczęście udało się zgromadzić cały materiał dowodowy, wyjaśnić wszelkie wątpliwości zgłaszane przez strony postępowania i wydać tak oczekiwaną przez mieszkańców decyzję. Sam dokument ma ponad 200 stron, co świadczy o złożoności sprawy – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Napięte terminy

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wydano z rygorem natychmiastowej wykonalności, dzięki temu wykonawca wszedł już na teren budowy. Będzie miał jedynie 26 miesięcy na wykonanie zadania – dofinansowanie unijne trzeba rozliczyć do 2023 r., więc harmonogram jest napięty.


Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju jest ważną inwestycją, długo oczekiwaną, jednak dla kierowców i pasażerów oznacza poważne utrudnienia. Ul. Opolska będzie zwężona do dwóch pasów ruchu (z trzech istniejących) w obu kierunkach od skrzyżowania z ul. Pleszowską do kładki nad ul. Opolską. Podczas budowy tymczasowych przystanków autobusowych dojdzie do lokalnych zwężeń do dwóch pasów w pobliżu skrzyżowań z ulicami Wyki i Pleszowską.

Źródło: ZDMK Źródło: ZDMK

Etap wstępny

- W trakcie etapu „0”, który potrwa około siedmiu miesięcy, wykonawca skupi się na przygotowaniu terenu budowy, w tym organizacji zaplecza i placów składowych. Usuwana będzie roślinność, która koliduje z planowaną inwestycją, budowane objazdy, prowadzone prace rozbiórkowe i archeologiczne w zakresie niezbędnym do realizacji zadania. Wykonawca zajmie się też przekładkami sieci uzbrojenia podziemnego, rozpocznie również budowę obiektów inżynieryjnych – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie (ZIM).

5 km linii, trzy parkingi P&R

Linia szybkiego tramwaju KST Krowodrza Górka–Górka Narodowa będzie miała 5 km długości i 23 przystanki. Jej początek to skrzyżowanie ulic Wybickiego, dra Twardego i Bratysławskiej, a koniec to pętla Górka Narodowa (z trzema peronami tramwajowymi). Przy niej zostanie zbudowany terminal autobusowy i parking P&R. Zaplanowano trzy takie parkingi z 447 miejscami postojowymi, wyposażone w stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Intercor” sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych „Tor-Krak” sp. z o.o. Wartość zadania realizowanego w formuje „projektuj i buduj” wynosi 327 mln zł.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Przeczytaj także: Niesamowite znaleziska na budowie drogi S19

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane
1 Komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  • Avatar
    Lidia Koc Opublikowano: 03-07-2020 16:42:41
    Najbardziej mnie w Krakowie bawią obecne komentarze. Najpierw wszyscy mieli Miastu (słusznie zresztą) za złe, że ten tramwaj wciąż nie powstaje. Od trzech dni wiadomo, że powstanie, to teraz wszyscy rzucili się komentować, że niby po co ten tramwaj, jak w wielu innych miejscach takie inwestycje są bardziej potrzebne... Otóż nie, tutaj ten tramwaj naprawdę był najbardziej potrzebny!