Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na projekt i budowę odcinka drogi krajowej nr 75 między Brzeskiem a Nowym Sączem, czyli II etap tzw. łącznika brzeskiego.
Fot. GDDKiA
- Łącznik brzeski będzie miał 3 km długości
- Stanie się zachodnią obwodnicą Brzeska
- Ma rozładować korki w mieście i wyprowadzić ruch tranzytowy
Połączenie łączników
Budowa nowej trasy zacznie się od oddanego w 2016 r. I etapu łącznika prowadzącego od węzła Brzesko na A4 do DK94. Długość odcinka wyniesie około 3 km, zostanie on włączony do DK75 w rejonie ul. A. Mickiewicza i stanie się zachodnią obwodnicą Brzeska. Celem inwestycji jest eliminacja ruchu tranzytowego w mieście, między autostradą A4 a Nowym Sączem i rozładowanie ruchu w godzinach szczytu w Brzesku.
Źródło: GDDKiA
Zakres inwestycji
Zaprojektowanie i budowa łącznika brzeskiego stała się możliwa po zatwierdzeniu aneksu do Programu inwestycji dla budowy drogi krajowej nr 75 na odcinku Brzesko–Nowy Sącz. Droga będzie miała dwie jezdnie i klasę GP (drogi ruchu przyspieszonego). Wcześniej planowano trasę jednojezdniową, ale z analiz i prognoz ruchu wynikało, że nie podoła ona potrzebom.
Przedmiot zamówienia obejmuje budowę drogi głównej ruchu przyspieszonego, przebudowę istniejących dróg i skrzyżowań oraz budowę łącznic, dodatkowych jezdni, zlokalizowanych w pasie drogowym drogi głównej ruchu przyspieszonego. Wykonawca wybuduje lub przebuduje infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów, obiekty inżynieryjne i system odwodnienia terenu, w tym urządzenia odwadniające korpus drogowy: rowy drogowe, kanalizację deszczową, urządzenia podczyszczające, zbiorniki retencyjne, retencyjno-infiltracyjne – informuje GDDKiA.
Łącznik brzeski. Źródło: GDDKiA
Obowiązki wykonawcy
W ramach kontraktu wykonawca dokona wyburzenia budynków i obiektów budowlanych oraz rozbiórki elementów dróg i przepustów. Przełoży koryto rzeki Uszwicy, wykona wzmocnienie podłoża gruntowego, zapewni stateczność skarp, wykopów i nasypów dostosowując je do warunków gruntowo-wodnych.
Powstaną też przejścia dla zwierząt, przepusty z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, ogrodzenie samej drogi. Po wycince drzew i krzewów zostanie nasadzona zieleń i odtworzony las łęgowy. Wykonawca zajmie się też infrastrukturą teletechniczną, wodociągową, kanalizacyjną, energetyczną, gazową, melioracyjną, hydrologiczną i kolejową. Zapewni też oświetlenie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Planowanie od 2017 r.
Na realizację zadania przeznaczone zostało maksymalnie 39 miesięcy, z opcją skrócenia tego czasu do 36 miesięcy. Zainteresowani inwestycją wykonawcy mogą składać oferty do 14 sierpnia 2020 r. – czytamy w komunikacie.
Historia inwestycji zaczęła się 4 maja 2017 r. kiedy zawarto umowę na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) z uzyskaniem decyzji środowiskowej. W marcu 2020 r. ta decyzja stała się ostateczna. Po posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w maju br., 2 lipca 2020 r. ogłoszono przetarg.
Przeczytaj także: Kto zaprojektuje obwodnice Limanowej i Nowego Targu?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.