Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę z wykonawcą obwodnicy Oświęcimia. W pierwszym etapie rozpoczną się prace projektowe.
Wizualizacja obwodnicy Oświęcimia. Źródło: GDDKiA
- Wartość zamówienia wynosi niemal 468 mln zł brutto
- Długość tego odcinka obwodnicy Oświęcimia przekroczy 9 km
- Na trasie powstaną wiadukt kolejowy oraz trzy mosty
Obwodnica klasy GP
Zadanie „Budowa drogi S1 Kosztowy–Bielsko–Biała. Odcinek IV Obwodnica Oświęcimia (DK 44 klasy GP)” wykona firma Budimex S.A. za ponad 467,67 mln zł brutto. Zostanie zbudowana dwujezdniowa droga krajowa kategorii głównej przyspieszonej (GP). Obwodnica będzie po nowym śladzie od drogi ekspresowej S1 do DK44. Wykonawca musi też uzyskać wszystkie dokumenty wymagane do zaprojektowania i zrealizowania przedsięwzięcia. Na wszystkie prace będzie mieć 36 miesięcy (z pominięciem okresów zimowych pomiędzy 15 grudnia i 15 marca). W trakcie prac powstanie dwujezdniowa droga o długości ponad 9 km, wiadukt kolejowy oraz trzy mosty na Wiśle, Sole i Młynówce. Część trasy zostanie poprowdzona w pobliżu dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Źródło: GDDKiA
Szczególne warunki budowy
Właśnie z tego względu powstał „Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa – Auschwitz – Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”, dla inwestycji pn. „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”. Jak informuje GDDKiA, szczegółowo opisano w nim genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji. Raport podlega analizie ekspertów wskazanych przez UNESCO. Wykonawca opracowując projekt budowlany, powinien uwzględnić zapisy zawarte w raporcie i zastosować rozwiązania zgodne z tymi zapisami. Sprawą priorytetową jest bezkonfliktowe funkcjonowanie „dobra światowego dziedzictwa” oraz drogi krajowej.
Obwodnica Oświęcimia. Źródło: GDDKiA
Pozostałe odcinki obwodnicy
Pozostałe zadania to budowa odcinka węzeł Kosztowy II (z węzłem)–węzeł Oświęcim (bez węzła). Będzie to droga ekspresowa (około 12,87 km) i obwodnica Bierunia (2,1 km). Na trasie powstaną trzy węzły drogowe (Kosztowy II, Lędziny i Bieruń). GDDKiA jest na etapie oceny dziewięciu złożonych w przetargu ofert.
Odcinek drugi od Oświęcimia do Dankowic będzie liczył prawie 15,2 km z węzłami w Oświęcimiu, Woli i Brzeszczach. To zadanie wykona konsorcjum firm PORR S.A. i Mota Engil Central Europe S.A.
Trzeci fragment trasy to odcinek Dankowice–węzeł Suchy Potok – droga ekspresowa (ponad 12 km) z węzłami Stara Wieś oraz Suchy Potok. W tym przypadku najkorzystniejsza okazała się oferta konsorcjum spółek Mirbud S.A. i Kobylarnia S.A. Trwa kontrola uprzednia postępowania przetargowego prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. W połowie sierpnia br. powinna zostać podpisana umowa z wybranym wykonawcą.
Wszystkie te trasy są zlokalizowane w woj. małopolskim i śląskim (gminy Bojszowy i Oświęcim).
Ważna droga ekspresowa
Droga ekspresowa S1 docelowo będzie mieć 135 km długości. Połączy granicę państwa w Zwardoniu z lotniskiem w Pyrzowicach i autostradą A1. Jej przedłużeniem na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina-Skalite. Trasa stanowi fragment europejskiego korytarza nr VI, łączącego kraje nadbałtyckie z krajami południowej Europy.
Przeczytaj także: Obwodnica Wadowic już w projektowaniu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.