Choć już w połowie sierpnia znane były oferty na budowę w Krakowie linii tramwajowej Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (KST) od ul. Meissnera do Mistrzejowic, ze względu na odwołanie złożone przez jedną z firm weryfikacja złożonych propozycji została automatycznie wydłużona o okres postępowania procesu w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO) – do 10 grudnia.
Fot. etat/Adobe Stock
- Urzędnicy oceniają trzy złożone oferty na budowę linii szybkiego tramwaju
- Inwestycja zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
- Prace mają zakończyć się w I kwartale 2024 r.
Trzech oferentów
Przypomnijmy, że oferty złożyły: konsorcjum firm PPP Solutions Polska sp. z o.o., Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu A.S. (ponad 1,1 mld zł); Mota-Engil Central Europe PPP Road sp. z o.o. (ponad 1,8 mld zł) oraz firma Vardun sp. z o.o. (ponad 2,8 mld zł). Propozycje są sprawdzane pod kątem formalnym i merytorycznym.
Harmonogram prac
Jeśli po ogłoszeniu wyboru najkorzystniejszej oferty, co nastąpi po zakończeniu procesu weryfikacyjnego, nie będzie odwołań (jest na to 10 dni), zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Ten opracuje projekt i uzyska decyzje niezbędne do wydania zgody na prace budowlane. Powinno to nastąpić w II kwartale 2022 r. Ponieważ inwestycja będzie prowadzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), partner zabezpieczy finansowanie i rozpocznie budowę, która, według harmonogramu, ma zakończyć się w I kwartale 2024 r. Później wykonawca będzie przez 20 lat eksploatował linię tramwajową.
Lepsza komunikacja
Przedsięwzięcie ma poprawić dostępność i atrakcyjność komunikacji miejskiej zwiększając liczbę linii tramwajowych. Linia będzie miała długość 4,5 km przebiegając od skrzyżowania z ul. J. Meissnera do Mistrzejowic. Na trasie znajdzie się 10 par przystanków, według prognoz w ciągu godziny z tramwajów będzie korzystać około 3 tys. pasażerów. Maksymalna częstotliwość odjazdów wyniesie 1,5 min. Powstanie też wielopoziomowy węzeł przesiadkowy.
Źródło: UM Kraków
Projekt pilotażowy
Projekt jest jednym z kilku pilotażowych przedsięwzięć wybranych przez rząd do realizacji w formule PPP. Na podstawie zebranych doświadczeń zostaną opracowane wytyczne dla miast dotyczące pozyskiwania finansowania inwestycji infrastrukturalnych w modelu współpracy z partnerem prywatnym. To istotne, ponieważ w nowej perspektywie finansowej dotacje unijne zostaną ograniczone wyłącznie do transportowych projektów zero- i niskoemisyjnych.
Korzyści z PPP
Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) przekonuje, że formuła PPP przyniesie korzyści płynące m.in. z rozłożenia płatności na 20 lat, co ma pozwolić miastu na realizację większej liczby zadań, a także jakościowe. Zdaniem ZDMK zwiększy się jakość usług publicznych, miasto skorzysta z know-how partnera prywatnego, pojawią się możliwości sfinansowania szerszego wachlarza inwestycji publicznych i dojdzie do ograniczenia kosztów realizacji projektów przez partnera prywatnego, lepiej zarządzającego finansami. Dodatkowo PPP ma też zwiększać motywację do terminowego zakończenia prac. Poza tym partner prywatny ponosi ryzyko związane z budową i eksploatacją, a realizacja inwestycji jest dokładnie kontrolowana na każdym poziomie przez właściwe instytucje.
Przeczytaj także: Wrocław: trasa tramwajowa do Nowego Dworu nabiera kształtów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.