• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa wylotówki z Krakowa na Warszawę tuż-tuż. Jest oficjalna data

Opublikowano: 19-11-2020 Źródło: UM Kraków
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

26 listopada tego roku rozpocznie się rozbudowa al. 29 Listopada w Krakowie. Roboty potrwają około dwóch lat, poinformował Zarząd Inwestycji Miejskich. Wspomniana aleja jest częścią drogi krajowej nr 7, wyprowadza ruch z miasta w stronę Warszawy i stanowi cześć drugiej obwodnicy Krakowa.


Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Jednymi z ostatnich warunków, jakie musiały być przez wykonawcę spełnione, żeby prace mogły się zacząć, było m.in. opracowanie szczegółowego programu robót do zatwierdzenia, a także planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Oba dokumenty są już zaakceptowane przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Urealniono też termin wykonania zadania. Wszystko ma być gotowe jesienią 2022 r.

Al. 29 Listopada w Krakowie będzie szersza

Rozbudowany do czterech pasów (po dwa w obie strony) zostanie fragment o długości około 2,6 km, od ul. Woronicza do granic miasta. W planie jest też przebudowa obiektów inżynieryjnych, w tym dwóch wiaduktów kolejowych (linie nr 8 i nr 95), które przecinają drogę.

Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Na początek, z myślą o poszerzeniu arterii, przewidziano wycinkę roślin, a także usuwanie kolidującej infrastruktury. Wkrótce ma być podpisana umowa ze spółką PKP PLK ws. prac przy linii kolejowej nr 8. Pozwoli to  najpierw na zburzenie pierwszego z wiaduktów, a potem budowę nowego. Roboty wyburzeniowe mają zacząć się 4 grudnia. W ramach całej tej inwestycji odbędzie się też przebudowa oraz budowa odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i uzbrojenia.

Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonie prawie 95 mln zł, z czego około 72 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wykonawcą jest konsorcjum firm Strabag. W trakcie robót przez cały czas zachowany będzie przejazd tą arterią. Docelowo al. 29 Listopada będzie połączona m.in. z budowaną obecnie północną obwodnicą Krakowa.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa – ściany szczelinowe na budowie tunelu [zdjęcia, wideo]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.