• Konsorcjum opracuje innowacyjną nawierzchnię eliminującą zanieczyszczenie na drogach
  • Asfalt będzie modyfikowany fotokatalizatorami hybrydowymi
  • Pochłaniają one więcej szkodliwych substancji niż zwykłe

Samochody generują zanieczyszczenia

Zanieczyszczenie powietrza lotnymi związkami organicznymi (LZO) i tlenkami azotu (NOx) emitowanymi głównie przez pojazdy, jest szczególnie dotkliwe dla mieszkańców miast z gęstym ruchem samochodowym. Odpowiedzią na te problemy mogą być innowacyjne asfalty pochłaniające niebezpieczne substancje. W projekcie Lotosu i PG powstanie innowacyjna nawierzchnia asfaltowa modyfikowana fotokatalizatorem, która ma redukować poziom szkodliwych emisji w bezpośrednim sąsiedztwie dróg.


Innowacyjne fotokatalizatory

Fotokatalityczne systemy oczyszczania powietrza stanowią obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii, ale nie są pozbawione wad i niedoskonałości – mówi prof. PG Anna Zielińska-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej, która koordynuje projekt z ramienia uczelni. Nasza technologia bazuje natomiast na innowacyjnych fotokatalizatorach hybrydowych, które zapewniają wyższą redukcję stężenia NOx w asfalcie pod wpływem promieniowania słonecznego, a dodatkowo umożliwiają degradację rakotwórczych związków organicznych do prostych i nieszkodliwych związków nieorganicznych – dodaje.

Zdaniem uczestnika projektu prof. Piotra Jaskóły z Katedry Inżynierii Drogowej PG, na rynku nie ma nawierzchni drogowych o takich właściwościach.

Rozwiązanie dla miast

Koncepcja konsorcjum otrzymała z NCBR dofinansowanie w wysokości około 65% wartości projektu, z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Na 55 złożonych wniosków znalazła się na miejscu 6.

W związku z tym, że nawierzchnie ulic w miastach są w ponad 90% asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – komentuje Cezary Godziuk, prezes Lotosu Asfalt.

Współpraca firmy i uczelni

Lotos i PG współpracują od lat. W marcu 2019 r. podpisały umowy dotyczące współpracy nad projektami badawczo-rozwojowymi w obszarze niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii. Rok temu weszły w skład konsorcjum, które opracowuje technologię mającą pozwolić na obniżenie kosztów budowy dróg i poprawić ich trwałość (program „Optymalizacja konstrukcji asfaltowej nawierzchni drogi dzięki zastosowaniu asfaltów modyfikowanych”).

Przeczytaj także: Nauka i biznes szukają trwałych i tanich nawierzchni asfaltowych