• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Do lotniska Katowice-Pyrzowice dojedziemy pociągiem. Roboty ruszyły

Opublikowano: 14-01-2021 Źródło: PKP PLK
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Rozpoczęły się prace przy odbudowie linii kolejowej Zawiercie–Tarnowskie Góry, która zapewni dojazd do lotniska Katowice-Pyrzowice.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Rewitalizacją i elektryfikacją objętych zostanie 48 km linii
  • Odbudowany zostanie np. 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru
  • Powstaną dwupoziomowe skrzyżowania

Na początek robotami objęta zostanie tzw. łącznica, czyli trasa od stacji Zawiercie do linii 182, prowadzącej na lotnisko. Przebudowie ulegną tory, pojawi się nowa sieć trakcyjna. Na placu budowy są już palownice, które zostaną wykorzystane do prac związanych z posadowieniem słupów trakcyjnych.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Zmodernizowany zostanie most kolejowy w Zawierciu (początek tych prac zaplanowano jeszcze na styczeń). W następnej kolejności roboty rozpoczną się na stacji Zawiercie, gdzie wybudowane będą: nowy peron (nr 3) i nowy tor. Do tego wyremontowane zostaną też dwa tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Ponadto w ramach tej inwestycji odbudowany będzie 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. W sumie rewitalizacją i elektryfikacją objętych zostanie 48 km linii kolejowej. 


Zaplanowano zbudowanie nowych przystanków: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów. Będzie także stacja Pyrzowice Lotnisko. W planie jest też m.in. budowa dwupoziomowych skrzyżowań, m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką 913 Będzin–Pyrzowice, a także modernizacja 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Jakie będą efekty inwestycji?

W efekcie dojazd z Zawiercia do lotniska w Pyrzowicach będzie zajmować 23 min, z Tarnowskich Gór niecałe 20 min, a podróżnym z Katowic i Częstochowy zajmie niecałą godzinę. Pociągi pasażerskie do lotniska będą jeździć z prędkością do 140 km/godz., a towarowe – do 80 km/godz. Ten projekt istotnie poprawi skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami woj. śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne. Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Prace tylko w obszarze łącznicy i stacji Zawiercie mają potrwać do końca 2021 r. Z kolei wszystko powinno być gotowe w II kwartale 2023 r. Wartość całego tego zadania to ponad 660 mln zł.

Przeczhtaj także: Podpisano umowę na remont linii z Górnego Śląska do portów

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe