• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Osiem ofert na budowę trzeciego odcinka A2 Siedlce–Biała Podlaska

Opublikowano: 20-01-2021 Źródło: GDDKiA

W przetargu na trzeci z czterech odcinków autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską złożono osiem ofert. Zadaniem wybranego wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa fragmentu trasy między rejonem miejscowości Swory (km 610+722) a węzłem Biała Podlaska.


Obwodnica Białej Podlaskiej. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA Obwodnica Białej Podlaskiej. Fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
  • Najniższa cena to prawie 468 mln zł, najwyższa – 584 mln zł
  • Budżet GDDKiA przekracza 628 mln zł
  • Powstanie 14 km autostrady i węzeł drogowy

Zestawienie ofert:

  • Polaqua – 467,66 mln zł
  • PUT Intercor– 473,55 mln zł
  • Kolin İnşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret – 481,52 mln zł
  • Konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider) i Aldesa Construcciones – 491,92 mln zł
  • Strabag – 508,05 mln zł
  • Budimex – 544,91 mln zł
  • Konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construcción – 548,85 mln zł
  • Konsorcjum firm Unibep (lider), Budrex, Value Engineering – 584,20 mln zł

Plan odcinka. Źródło: GDDKiA Plan odcinka. Źródło: GDDKiA

Liczy się przede wszystkim cena

Najtańsza jest oferta spółki Polaqua, ale wszystkie oferty mieszczą się w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), który wynosi prawie 628,31 mln zł. Propozycje będą oceniane pod kątem ceny (60%), gwarancji (30%) i terminu (10%). Ponieważ wszyscy oferenci zaproponowali skrócenie czasu realizacji zadania z 36 do 33 miesięcy, a także wydłużyli gwarancję na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem z pięciu do 10 lat, pozostała tylko rywalizacja cenowa.


Umowa zaplanowana na kwiecień

GDDKiA zapowiada, że po wybraniu wykonawcy, jeśli nikt nie złoży odwołania, umowa na projekt i budowę odcinka autostrady A2 zostanie podpisana w kwietniu 2021 r. Od tego dnia zacznie się liczyć czas realizacji inwestycji (33 miesiące). Zakończenie fazy przygotowania dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziano na grudzień 2021 r.

Autostrada z węzłem drogowym

Po uzyskaniu ZRID rozpocznę się roboty budowlane. Odcinek A2 rejon miejscowości Swory (km 610+722)–węzeł Biała Podlaska będzie liczył około 14 km. Powstanie autostrada o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Standardowo zostaną wybudowane drogi równoległe do obsługi przyległego terenu i zamontowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawca wybierze rodzaj nawierzchni – betonową lub bitumiczną. Powstanie też MOP (miejsce obsługi podróżnych), obwód drogowy w pobliżu Białej Podlaskiej i węzeł drogowy na północ od obwodnicy tej miejscowości, który stanie się skrzyżowaniem autostrady A2 i drogi wojewódzkiej 811.

Budowy i przetargi

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej jest częściowo w budowie, a częściowo w przetargach (to całość trasy od Warszawy). Gotowy jest liczący 15 km odcinek węzeł Lubelska–obwodnica Mińska Mazowieckiego (od sierpnia 2020 r.). Do jesieni 2023 r. mają zakończyć się roboty na dwóch kolejnych odcinkach – między węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód (umowy podpisano wiosną 2020 r., powinien dobiec końca etap projektowy). Wkrótce zostanie podpisana umowa na odcinek środkowy węzeł Groszki–węzeł Gręzów, gdzie po wyborze wykonawcy w grudniu ubiegłego roku, zakończyła się 18 stycznia tzw. kontrola uprzednia.

W stronę Białorusi

Cztery odcinki od Siedlec do Białej Podlaskiej są w przetargach, w przypadku trzech otwarto już oferty: 23 grudnia 2020 r. na drogę węzeł Siedlce Zachód–rejon miejscowości Malinowiec, 5 stycznia – węzeł Łukowisko–rejon miejscowości Swory i 19 stycznia na rejon miejscowości Swory (km 610+722)–węzeł Biała Podlaska.

30 grudnia ubiegłego roku GDDKiA ogłosiła też przetarg na projekt budowlany i uzyskanie decyzji umożliwiających podjęcie robót na ostatnią część autostrady A2, od Białej Podlaskiej do wschodniej granicy państwa (32 km).

Szerzej na zachodzie

Na zachód od Warszawy, na 89-kilometrowej trasie do Łodzi zostaną dobudowane dodatkowe pasy ruchu. W tym przypadku trwają opracowywanie elementów koncepcji programowej i postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych w woj. mazowieckim i woj. łódzkim. Po uzyskaniu finansowania zostanie ogłoszony przetarg w formule „projektuj i buduj”.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu – informuje GDDKiA. Budowa ma trwać około dwóch lat, bez ingerowania w ruch samochodowy, a zakończy się w drugiej połowie 2025 r.

Przeczytaj także: Bliżej do budowy odcinka Groszki–Gręzów autostrady A2

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!