Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) najpierw unieważniła przetarg na wykonawcę odcinka drogi ekspresowej S1 Mysłowice–Oświęcim (po odwołaniu), następnie podzieliła go na dwa krótsze i rozpoczęła negocjacje na udzielenie zamówienia z wolnej ręki na trasę Bieruń–Oświęcim. Ale i to postępowanie zostało skutecznie zaskarżone. W efekcie rozpoczyna się kolejny przetarg.
Fot. GDDKiA
- Nowy przetarg dotyczy budowy 2,9 km trasy S1 Bieruń–Oświęcim i wykonania obwodnicy Bierunia
- Zapowiedziano też postępowanie na odcinek drogi ekspresowej S1 Mysłowice–Bieruń
- Będzie miał długość 10 km i 16 obiektów inżynieryjnych
Krótka trasa z węzłem drogowym
Zamówienie na realizację odcinka S1 Bieruń–Oświęcim dotyczy fragmentu drogi ekspresowej S1 o długości około 2,9 km, odcinka drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości mniej więcej 2 km, drogi klasy Z (zbiorczej) pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia (dojazdu do ul. Jagiełły) o długości 2 km, węzła Bieruń oraz pięciu obiektów inżynieryjnych. Trasa ma połączyć nową S1 poprzez węzeł drogowy z istniejącą DK44.
Kolejne postępowanie
Wkrótce zostanie też ogłoszone postępowanie na zaprojektowanie i budowę drugiego odcinka S1 Mysłowice–Bieruń. Będzie to droga o długości 10 km z 16 obiektami inżynieryjnymi, dwoma miejscami obsługi podróżnych (Lędziny Wschód i Zachód) oraz infrastrukturą techniczną.
Pierwsze unieważnienie
Przetargi na trzy odcinki trasy między Mysłowicami a Bielskiem-Białą ogłoszono w IV kwartale 2019 r. W przypadku dwóch (Oświęcim–Dankowice i Dankowice– Bielsko-Biała) postępowania rozstrzygnięto i w 2020 r. podpisano umowy. Pozostał jeden między Mysłowicami a Oświęcimiem.
W pierwszym przetargu GDDKiA unieważniła najtańszą ofertę firmy China State Construction Engineering Company ze względu na niezłożenie wyczerpujących wyjaśnień w trakcie badania ofert. Wykonawca odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która wydała wyrok korzystny dla chińskiej spółki. W efekcie trwające ponad rok postępowanie unieważniono 22 lutego 2021 r., by – jak informuje Dyrekcja – osiągnąć najważniejszy cel inwestycji, czyli połączenie istniejącej drogi ekspresowej S1 pomiędzy Mysłowicami (węzeł Kosztowy II) a Bielsko-Białą (węzeł Suchy Potok).
Problemy z terminem
Problemy z przetargiem na pierwszy odcinek od Mysłowic do Oświęcimia miałyby spowodować przesunięcie terminu oddania drogi do użytku o co najmniej rok, a przejezdność trasy między Oświęcimiem a Bielsko-Białą ma zostać uzyskana w IV kwartale 2023 r. Brak rozstrzygnięcia dla pierwszego odcinka niósł za sobą szereg konsekwencji. Między innymi brak możliwości skomunikowania północnej części S1 od Pyrzowic aż do Mysłowic, z jej świeżo wybudowaną południową częścią od Oświęcimia poprzez Bielsko-Białą aż do Zwardonia – informuje GDDKiA.
Drugie unieważnienie
Z tego powodu 6 kwietnia 2021 r. wszczęto postępowanie w tzw. trybie z wolnej ręki na fragment S1 pomiędzy węzłami Bieruń i Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia, do którego zaproszono konsorcjum wykonujące odcinek sąsiedni Oświęcim–Dankowice. Podpisanie umowy planowano w II kwartale 2021 r., jednak inny wykonawca zaskarżył to postępowanie do KIO, a Izba nakazała unieważnienie postępowania na wybór wykonawcy w trybie z wolnej ręki, co nastąpił 21 maja 2021 r.
Według GDDKiA dzięki podzieleniu odcinka na dwie części i negocjacjom dotyczącym krótkiego fragmentu S1 zapewniono by możliwość funkcjonowania kolejnych dwóch odcinków przyszłej S1, od Oświęcimia do Bielsko-Białej, po ich ukończeniu w 2023 r. Umożliwiłoby to, na okres dokończenia prac przy pozostałej części S1, przekierowanie ruchu na DK44 z pominięciem terenów zurbanizowanych i dróg lokalnych.
Zamówienie z wolnej ręki
Postępowanie na udzielenie zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki prowadzono na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do zamówienia podstawowego, czyli umowy z 14 maja 2020 r. dotyczącej budowy odcinka drogi S1 Oświęcim–Dankowice. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami, zamówienie ma polegać na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych. Warunkiem koniecznym do jego udzielenia jest, jak podaje GDDKiA przewidzenie takiej możliwości w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jego zgodność z przedmiotem tego zamówienia. Całkowita wartość zamówienia powtarzającego (uzupełniającego) musi być uwzględniona przy obliczaniu wartości zamówienia podstawowego, a zamówienia tego nie można udzielić później niż trzy lata od udzielenia zamówienia podstawowego.
Teraz jednak konieczne było ogłoszenie przetargu w trybie projektuj i buduj na realizację odcinka drogi ekspresowej S1 węzeł Bieruń (z węzłem)–węzeł Oświęcim (bez węzła) wraz z obwodnicą Bierunia. Informację o postępowaniu opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Projekt rozbudowy A4 i budowy S5: wybrano wykonawcę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.