Na potrzeby tej inwestycji wydano już decyzję środowiskową. W koncepcji programowej doprecyzowane mają zostać założenia projektowe, warianty rozwiązań obiektów drogowych i inżynieryjnych, a także zakres rzeczowy oraz finansowy. W ramach przygotowywania KP dokonane zostanie pełne rozpoznanie geologiczne obszaru, na którym powstanie droga.

Ze złożonych pięciu, za najlepszą uznano ofertę firmy Sweco Polska.

Nowy fragment obwodnicy Sanoka ma być trasą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 3 km (rozbudowa 1 km DK84 i budowa 2 km nowego odcinka DK28). Przewidziano potrzebę zbudowania m.in. trzech mostów.

Obwodnica Sanoka

Na początku 2020 r. oddano do użytku pierwszy odcinek obwodnicy Sanoka, co pozwoliło przekierować ruch tranzytowy z kierunku Krosna na DK28 i DK84 w stronę przejścia granicznego Krościenko-Smolnica. Efektem budowy drugiego fragmentu będzie domknięcie obwodnicy miasta w ciągu DK28, która za Sanokiem przebiega w kierunku Przemyśla.

Aktualnie prowadzona inwestycja to element rządowego programu polegającego na budowie w całym kraju 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości 830 km.

Przeczytaj także: S74 – w Kielcach powstaną dwa tunele drogowe