• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przed końcem roku pociągi pojadą z Lublina do Łukowa

Opublikowano: 29-09-2021 Źródło: PKP PLK

Dobiega końca modernizacja szlaku Lubartów–Parczew na linii Lublin–Łuków. Są dwa nowe przystanki, maszyny przygotowują tor do regularnych przewozów. Efektem ich działań będzie uruchomienie w grudniu regionalnych i dalekobieżnych przejazdów kolejowych między Lublinem a Łukowem. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) o wartości 90 mln zł otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.


Most nad Wieprzem. Fot. Anna Hampel/PKP PLK Most nad Wieprzem. Fot. Anna Hampel/PKP PLK
  • Podczas modernizacji wymieniono 26 km torów
  • W trakcie prac wyremontowano osiem mostów
  • Podróżni korzystają z dwóch nowych przystanków

Specjalistyczne maszyny przygotowują do regularnych przewozów nowy tor między Parczewem a Lubartowem na linii Lublin–Łuków. Na trasie wybudowano dwa nowe przystanki w Berejowie i Laskach. Grudniowe otwarcie linii i uruchomienie przewozów może dać alternatywę podróżującym na czas budowy drogi ekspresowej S19 Lublin–Lubartów.


Nowe przystanki i perony

Na dwóch nowych przystankach postawiono podwyższone perony ułatwiające wsiadanie i wysiadanie. Trwa montaż wiat i ławek, a wkrótce także zostanie wykonane oznakowanie i pojawią się tablice z rozkładem jazdy. Będą też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W tym samym standardzie budowane są przystanki Tarło, Brzeźnica Bychawska, Gródek i Zabiel.

Stabilizacja toru. Fot. Janusz Dudek/PKP PLK Stabilizacja toru. Fot. Janusz Dudek/PKP PLK

Także na stacji Parczew powstaje wyższy peron. Pojawia się oznakowanie, montowany jest infokiosk wyświetlający rozkład jazdy. Zakończono prace torowe, rozpoczęły się testy urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Przeprawa nad Wieprzem

Najważniejsza przeprawa na linii Lubartów–Parczew to liczący 200 m most nad Wieprzem w Lubartowie. Stalową kratownicę pokryto powłoką antykorozyjną. Po wzmocnieniu przyczółków i podpór kolejowego obiektu można już układać nowy tor. Po zakończeniu prac pojadą nim ciężkie składy towarowe (o nacisku 221 kN/oś.). Na linii trwają jeszcze roboty przy 14 innych obiektach inżynieryjnych, w tym ośmiu mostach.

Szybsze i cięższe pociągi

Po uruchomieniu linii prędkość maksymalna pociągów wzrośnie do 120 km/godz., a składów towarowych do 80 km/godz. Modernizację przechodzi 13 przejazdów kolejowo-drogowych. Montowane są urządzenia sterowania ruchem. Prace na jednotorowej linii umożliwiające wznowienie ruchu kolejowego zakończą się w grudniu 2021 r. Do tego czasu będzie działać zastępcza komunikacja autobusowa.

Podbijanie toru. Fot. Janusz Dudek/PKP PLK Podbijanie toru. Fot. Janusz Dudek/PKP PLK

Liczby inwestycji:

  • 2 nowe przystanki w Laskach i Berejowie
  • 8 zmodernizowanych stacji i przystanków
  • 13 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych
  • 26 km wymienionych torów
  • 8 wyremontowanych mostów

Wartość projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów–Parczew” to 90 mln zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014–2020.

Przeczytaj także: Rewitalizacja zabytkowego wiaduktu kolejowego w Krakowie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia