Spółka Lotos Asfalt i samorząd powiatu ostródzkiego podpisały list intencyjny w sprawie budowy doświadczalnego odcinka drogi z asfaltem redukującym smog. Produkt jest przedmiotem badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka realizuje wspólnie z Politechniką Gdańską.
Fot. ilustr. Lotos
Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Celem jest tworzenie rozwiązań ograniczających zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach.
Innowacyjna nawierzchnia ma umożliwić zmniejszenie emisji zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. Chodzi o takie toksyczne substancje pochodzące ze spalin, jak benzo(a)piren, tlenki azotu (NOx) oraz lotne związki organiczne.
Według spółki, jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, w 2022 r. w Kajkowie koło Ostródy powstanie odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która dzięki fotokatalizie będzie przyczyniać się do rozpadu toksycznych substancji. Infrastrukturę udostępni Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie.
Liczę, że w ramach innowacyjnego rozwiązania wypracowanego w projekcie ”Ekologiczne asfalty”, uda się stworzyć nawierzchnię, która dzięki swoim oczyszczającym właściwościom stanie się standardowym rozwiązaniem redukującym smog w obszarze pasa drogowego i wejdzie do powszechnego zastosowania w ramach bieżącego utrzymania dróg w ośrodkach zurbanizowanych, zastępując dotychczas stosowane technologie i przynosząc korzyści użytkownikom – mówi Krzysztof Rodzik, członek zarządu spółki Lotos Asfalt.
W polskich miastach 90% ulic ma nawierzchnie asfaltowe.
Przeczytaj także: Asfalt pachnący kwiatami
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.