Dzięki budowie powstanie jeden ciąg komunikacyjny łączący zjazd z autostrady A4 (węzeł Niepołomice), obwodnicę Podłęża oraz rozbudowane obejście Niepołomic kończące się na DK75. Władze miasta liczą na zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum i ograniczenie przejazdów ciężkich pojazdów. Inwestycja ma też pozytywnie wpłynąć na płynność ruchu w Niepołomickiej Stefie Inwestycyjnej.

Na siedem przebudowywanych skrzyżowań, pięć stanie się rondami. Zaplanowano też częściową przebudowę Wimmera, Kolejowej oraz Kwiatkowskiego. Prace zaplanowano na latach 2022–2024. Gmina Niepołomice zapewni wkład własny. Inwestorem będzie samorząd woj. małopolskiego.

Do końca roku powinna być gotowa obwodnica Podłęża wykonywana w ramach I etapu przedsięwzięcia. To projekt o wartości 57,5 mln zł dofinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (34 mln zł). Powstanie 2,2 km drogi łączącej wschodnie rondo przy zjeździe z autostrady A4 z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej, a także estakada nad torami kolejowymi oraz dwa mosty – nad potokami Bogusława i Podłężanka.

Wykonanie tych prac stało się możliwe dzięki budowie autostradowego węzła Niepołomice, oddanego do użytku w czerwcu 2020 r. Jest on położony między węzłami Kraków Bieżanów i Kraków Targowisko na przecięciu z DW964.

Cała inwestycja jest ważna nie tylko dla Niepołomic, ale także dla strefy inwestycyjnej: po drogach wokół niej jeździ nawet 155 tys. pojazdów na dobę, a, zgodnie z szacunkami, do 2035 r. liczba ta ma wzrosnąć aż o 70%.

Przebudowa skrzyżowań:

  • ul. Kolejowa/DK 75 (most na rzece Wiśle) – rondo
  • ul. Wimmera/Kolejowa/Portowa – rondo
  • ul. Wimmera/Fabryczna
  • ul. Kwiatkowskiego/Wimmera – rondo
  • ul. Kwiatkowskiego/Diesla/Trawniki – rondo
  • ul. Kwiatkowskiego/Półłanki – rondo
  • ul. Kwiatkowskiego/Grabska

Przeczytaj także: S7: zmiana organizacji ruchu na węźle Szczepanowice