• Autobusy i tramwaje będą miały priorytet na skrzyżowaniach
  • Kierowcy w razie potrzeby otrzymają informacje o alternatywnych trasach
  • Rozwiązanie ma upłynnić ruch, zmniejszyć emisję zanieczyszczeń i oszczędzić czas

Powstanie ITS będzie kolejnym krokiem w zakresie komunikacyjnej rewolucji w Katowicach. Ten system doskonale wpisuje się w inne nasze działania w zakresie transportu zrównoważonego – takie jak budowa centrów przesiadkowych czy zakup nowych autobusów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

System w wybranych obszarach miasta

Głównym celem wdrożenia jest zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta. Autobusy i tramwaje będą miały priorytet, kierowcy otrzymają informacje o alternatywnych trasach w przypadkach zamknięcia dróg czy tuneli. System ma zmniejszyć emisją zanieczyszczeń ze spalin, zredukować hałas i przynieść oszczędność czasu.


Montaż ITS zaplanowano na wybranych ciągach ulic i skrzyżowaniach. Będzie automatycznie sterował sygnalizacją, by zapewnić płynność ruchu, informował na bieżąco o zatorach na ulicach, a na skrzyżowaniach będzie włączał zielone światło dla tramwajów. Internetowa platforma komunikacyjna ułatwi znalezienie miejsc w strefie płatnego parkowania czy na terenie centrów przesiadkowych. 12 tablic stacjonarnych pokaże stan zajętości miejsc w wybranych rejonach.

22 miesiące na wdrożenie

Podpisaliśmy umowę z firmą Sprint z Olsztyna, która w ciągu 22 miesięcy zaprojektuje i wdroży system, który zdecydowanie wpłynie na komfort podróżowania po Katowicach. W ramach inwestycji jednym z głównych zadań, jakie będą wykonywane, jest modernizacja 112 sygnalizacji świetlnych oraz powstanie centrum monitoringu CSR. Centrum Sterowania Ruchem będzie podlegało bezpośrednio pod Centrum Monitoringu Miejskiego, gdzie będzie prowadzony nad nim bieżący nadzór i będzie ono obsługiwane przez osoby z wykształceniem w zakresie inżynierii ruchu – informuje Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM.

Zaplanowano też montaż 17 tablic informacyjnych VMS (o zmiennej treści) w newralgicznych punktach miasta. Ułatwią kierowcom podejmowanie decyzji o ewentualnej zmianie trasy.

Zakres zamówienia

Koszt inwestycji wynosi około 88,6 mln zł, w tym dofinansowanie unijne pokrywa wydatki w wysokości przekraczającej 67,2 mln zł. W ramach umowy wykonawca zaprojektuje, dostarczy, zbuduje lub zamontuje elementy ITS ze wszystkimi składnikami niezbędnymi do działania podsystemów obsługi systemów sterowania sygnalizacjami i znakami zmiennej treści, priorytetów dla komunikacji zbiorowej, zarządzania zdarzeniami drogowym i odczytu tablic rejestracyjnych, archiwizacji, analizy i planowania oraz informacji o sytuacji ruchowej i dynamicznej informacji parkingowej.

W ramach umowy wykonawca przeprowadzi strojenie systemu zarządzania ruchem i przeszkoli pracowników MZUiM, by samodzielnie obsługiwali i utrzymywali ITS. Przygotuje też infrastrukturę techniczną (sieci światłowodowe, ITS) do dalszej rozbudowy systemu.

Przeczytaj także: W pobliżu Ostródy zostanie położony doświadczalny asfalt antysmogowy