Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała najlepsze oferty w dwóch przetargach na zaprojektowanie rozbudowy drogi ekspresowej S1 między Sosnowcem a Mysłowicami o łącznej długości 5 km.
Fot. GDDKiA
Pierwszy przetarg dotyczył odcinka liczącego około 2,3 km w Sosnowcu, od ul. Inwestycyjnej do węzła Jęzor. W drugim jest to fragment o długości 2,7 km zaczynający się od tego węzła, a kończący przed węzłem Brzęczkowice w Mysłowicach. Przedsięwzięcie to kontynuacja przebudowy dawnej wschodniej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Dla obu fragmentów drogi ekspresowej S1 najkorzystniejsze oferty złożyła firma Mosty Katowice, która wyceniła pierwsze zadanie na około 1,79 mln zł, a drugie na mniej więcej 1,88 mln zł. Jeśli nie dojdzie do odwołań, GDDKiA podpisze umowę jeszcze w maju.
W przypadku trasy S1 między ul. Inwestycyjną a węzłem Jęzor z zakresu projektowania wyłączono odcinek liczący około 450 m z przeprawą (wraz z dojazdami) nad rzeką Bobrek oraz torami kolejowymi, przebudowany we wcześniejszych latach.
Wykonawca ma opracować dokumentację w ciągu 15 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Zapewni on także wsparcie zamawiającego w przetargu na roboty budowlane, udzieli wyjaśnień i odpowiedzi oferentom, będzie też pełnić nadzór autorski w trakcie prac.
Droga ekspresowa S1 między węzłami Jęzor w Sosnowcu i Brzęczkowice w Mysłowicach znajduje się we wschodniej części woj. śląskiego. Tu projekt ma zostać zrealizowany do 16 miesięcy od daty podpisania umowy. Wykonawca ma takie same obowiązki, jak w pierwszym zadaniu.
Parametry geometryczne istniejącej szosy zostaną dostosowane do standardu technicznego drogi ekspresowej. Konstrukcja nawierzchni drogi i obiektów mostowych ma osiągnąć nośność 11,5 t/oś. Zostaną przebudowane i zbudowane ekrany akustyczne.
Najważniejsze wymagania dla projektowanych obiektów i urządzeń na S1:
- klasa techniczna drogi – S,
- 2x2 pasy ruchu dla odcinka ul. Inwestycyjna–węzeł Jęzor,
- 2x3 pasy ruchu dla fragmentu węzeł Jęzor–węzeł Brzęczkowice,
- szerokość pasa ruchu – 3,5 m,
- szerokość pasa awaryjnego – 2,5 m,
- szerokość pobocza gruntowego – 0,75 m lub więcej (w zależności od usytuowania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ochrony środowiska),
- skrajnia drogi – nie mniejsza niż 4,7 m,
- dopuszczalne obciążenia nawierzchni - 11,5 t/oś.
Zamówienie zostanie sfinansowane ze środków, którymi dysponuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Przeczytaj także: Via Carpatia – osiem kilometrów drogi ekspresowej S19 dla kierowców
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.