• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kołobrzeg: krótka, ale kluczowa droga do portu. Kto ją zbuduje?

Opublikowano: 11-05-2022 Źródło: GDDKiA

Trwają przygotowania do budowy drogi krajowej nr 11 na odcinku od ronda Janiska do węzła Kołobrzeg Wschód. Co prawda fragment będzie mieć zaledwie 1,5 km, natomiast jest kluczowy dla poprawy bezpieczeństwa w Kołobrzegu.


Kto zbuduje DK11 w Kołobrzegu? Trwa przetarg. Fot. ShiningBlack/Adobe Stock Kto zbuduje DK11 w Kołobrzegu? Trwa przetarg. Fot. ShiningBlack/Adobe Stock
  • Planowany odcinek połączy S6 z portem w Kołobrzegu
  • Powstanie m.in. wiadukt
  • Poznaliśmy oferty na budowę drogi

Planowany odcinek stanowi ostatnią brakującą część układu tras krajowych w rejonie Kołobrzegu. Po wybudowaniu umożliwi kierowcom jadącym do portu morskiego ominięcie centrum miasta. Ma być to dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o dwóch pasach ruchu. Zacznie się na rondzie Janiska, które powstało w ramach budowy trasy obwodowej Kołobrzegu (DK11), a skończy na węźle Kołobrzeg Wschód (S6).

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na przecięciu z ul. Bolesława Chrobrego zbudowany zostanie wiadukt. Poza tym powstanie długa na 0,8 km droga rowerowa, przewidziano montaż 0,7 km ekranów akustycznych.

Kołobrzeg – kto zbuduje DK11?

Zainteresowane budowę drogi są trzy firmy: PORR (56,3 mln zł), Budimex (58,6 mln zł), Strabag (60,3 mln zł). Propozycje są obecnie analizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która na realizację tego zadania przygotowała 48,9 mln zł.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Poinformowano, że planowany odcinek połączy węzeł Kołobrzeg Wschód na drodze ekspresowej S6 z oddanym do ruchu trzy lata temu fragmentem obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 i zrealizowanym w latach wcześniejszych przez samorząd dojazdem do portu w Kołobrzegu. Dodano, że celem budowy drogi jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta i usprawnienie połączenia z portem. 


Od podpisania kontraktu z wykonawcą, budowa odcinka DK11 w Kołobrzegu potrwać ma 14 miesięcy (z wyłączeniem zimowej przerwy od 16 grudnia do 15 marca). 

Droga krajowa nr 11 ma prawie 600 km długości, przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie.

Przeczytaj także: Dlaczego przetargi na budowę dróg krajowych się przedłużają?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!