• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Egipcie powstaną linie kolei dużej prędkości o długości 2000 km

Opublikowano: 06-06-2022 Źródło: Siemens, Orascom, National Authority for Tunnels w Egipcie

Narodowy Urząd ds. Tuneli (ang. National Authority for Tunnels – NAT) w Egipcie podpisał kolejną umowę na budowę systemu kolei dużych prędkości. Trwa już budowa linii o długości 660 km, powstaną jeszcze dwie liczące łącznie 1325 km.


Wizualizacja kolei dużych prędkości. Źródło: Siemens Wizualizacja kolei dużych prędkości. Źródło: Siemens
  • Prędkość operacyjna pociągów dalekobieżnych wyniesie 230 km/godz.
  • Szlaki kolejowe połączą 60 miast, a 90% Egipcjan będzie miało do nich dostęp
  • Powstanie szósta na świecie sieć kolei dużych prędkości

We wrześniu 2021 r. podpisano kontrakt na budowę szlaku o długości 660 km. 28 maja 2022 r. zawarto umowę na realizację dwóch linii kolejowych o łącznej długości 1325 km. Wszystkie prace prowadzi konsorcjum firm Orascom Construction, Siemens Mobility i The Arab Contractors.

Szósta na świecie kolej dużych prędkości

Sieć kolei dużych prędkości będzie złożona z trzech linii. Pierwsza, Zielona Linia, o długości 660 km połączy Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym z Alamein City i Marsa Matrouh nad Morzem Śródziemnym. Prace budowlane potrwają prawdopodobnie do ostatniego kwartału 2023 r. Prędkość projektowa wyniesie 250 km/godz., a operacyjna 230 km/godz. Pociągi regionalne osiągną maksymalnie 160 km/godz., a towarowe – 120 km/godz. Powstaną 22 stacje – 10 dla pociągów dalekobieżnych i 12 dla regionalnych.


Drugi szlak o długości 1100 km przebiegnie między Wielkim Kairem a Abu Simbel w pobliżu południowej granicy z Sudanem, przechodząc przez Luksor i Asuan. Połączy megamiasto z rozwijającymi się ośrodkami centrami gospodarczymi na południu. Ponadto pozwoli na rozwój w górnym i w dolnym Nilu, co w dalszej kolejności zapewni dodatkowe możliwości dla małych i rodzinnych firm.

Pierwsza linia w budowie - mapa. Fot. National Authority for Tunnels Pierwsza linia w budowie - mapa. Fot. National Authority for Tunnels

Trzecia trasa zostanie poprowadzona przez stanowiska archeologiczne światowego dziedzictwa w Luksorze, Safagę i Hurghadę nad Morzem Czerwonym i będzie liczyć około 225 km. Połączenie kolejowe znacznie poprawi wydajność i zrównoważony rozwój transportu towarów i materiałów między portem Safaga a lokalizacjami w głębi lądu.

Po zakończeniu inwestycji powstanie szósta na świecie pod względem długości sieć kolei dużych prędkości.

Szeroki zakres robót

Konsorcjum zaprojektuje, zainstaluje, uruchomi i utrzyma system kolei dużych prędkości przez 15 lat. Zakres prac w przypadku firmy Orascom obejmuje dostawy sprzętu, roboty torowe, montaż systemów sygnalizacji i napowietrznych sieci trakcyjnych, systemu telekomunikacyjnego i podstacji trakcyjnych. Udział spółki w kontrakcie na dwie linie wynosi 1,2 mld dol., a łącznie w całej inwestycji 1,8 mld dol.

Fot. National Authority for Tunnels Fot. National Authority for Tunnels

Siemens Mobility dostarczy 41 ośmiowagonowych pociągów dużych prędkości Velaro, 94 czterowagonowe składy pociągów regionalnych Desiro i 41 lokomotyw towarowych Vectron. Na wszystkich liniach zainstaluje system sygnalizacji oparty na technologii poziomu 2 Europejskiego Systemu Sterowania Koleją (ETCS), a także system zasilania. Cyfrowa aplikacja będzie wykorzystywana do kompleksowego zarządzania zasobami i konserwacji. Zdigitalizowane magazyny umożliwią płynne procesy od identyfikacji problemu po jego naprawę. Pojawią się rozwiązania zautomatyzowanego biletowania, stacji cyfrowej i zarządzania energią, które pozwolą zapewnić dużą przepustowość szlaków i wydajność obsługi pasażerów na stacjach. Udział firmy w połączonych umowach wynosi 8,7 mld euro, w tym 2,9 mld dol. na pierwszą linię.

Fot. National Authority for Tunnels Fot. National Authority for Tunnels

Korzyści dla mieszkańców i gospodarki

Inwestycja ma mieć bezpośredni wpływ na gospodarkę i infrastrukturę Egiptu. System szybkiej kolei połączy 60 miast, porty morskie i suche, a także miejsca turystycznie atrakcyjne w całym Egipcie. Oznacza to, że około 90% Egipcjan będzie miało dostęp do zintegrowanego systemu kolejowego. Przewidziano, że trzy linie obsłużą około 500 mln pasażerów rocznie. Same roboty wygenerują ponad 40 tys. miejsc pracy na placu budowy i wiele dodatkowych u 6700 poddostawców egipskich. Zmniejszy się zużycie energii pierwotnej, a emisja CO2 spadnie o 70% w porównaniu z aktualnymi emisjami z transportu samochodowego i autobusowego.

Fot. National Authority for Tunnels Fot. National Authority for Tunnels

Przeczytaj także: Litwa: zatwierdzono przebieg Rail Baltica z Kowna do granicy z Polską

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!