Litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji wskazało optymalny wariant trasy Rail Baltica Kowno–granica litewsko-polska. Uwzględniając opinię większości mieszkańców wybrano najkrótszy szlak i najbardziej odległy od obszarów miejskich.
Wizualizacja pociągu szybkich prędkości na trasie Rail Baltica / Fot. railbaltica.org
- Odcinek Rail Baltica Kowno–granica litewsko-polska zostanie wytyczony po nowym śladzie
- Istniejąca linia jednotorowa będzie dalej użytkowana
- Czas przejazdu między Wilnem a Warszawą wyniesie nieco ponad 4 godz.
Ważna faza projektowania
Zakończono bardzo ważną fazę projektu Rail Baltica, w którą aktywnie zaangażowały się zarówno miasta, jak i gminy. Na kolejnych etapach planowania przestrzennego będą kontynuowane rozmowy z obywatelami, których bezpośrednio dotyczy planowana linia kolejowa – powiedziała Loreta Maskaliovienė, wiceminister transportu i komunikacji.
Dodała, że kolej dużych prędkości do Polski zwiększy możliwości podróżowania mieszkańców, zachęci do zacieśniania więzi biznesowych pomiędzy sąsiednimi krajami i znacząco poprawi mobilność wojskową na Litwie i w regionie.
Szybsze podróże linią Rail Baltica
Szlak między Kownem a granicą z Polską, z typową w Unii Europejskiej szerokością torów 1435 mm, zostanie poprowadzony całkowicie nowym śladem. Linia kolejowa ominie Mariampol, przebiegnie w oddali od miasta Kazlų Rūda i Kalwarii. W Mariampolu i Szestokach powstaną stacje kolejowe, skąd pociągi wjadą na Rail Baltica.
Po zakończeniu budowy przejazd z Jiesi do granicy z Polską ma potrwać do 19 min. Podróż z Kowna do Warszawy zajmie 3,5 godz., a z Wilna nieco ponad 4 godz. Istniejąca jednotorowa linia od granicy z Polską do terminalu intermodalnego w Kownie pozostanie użytkowana. Rośnie na niej ruch towarowy między Litwą a Europą Zachodnią, jest też ważnym szlakiem dla wojska (prowadzi m.in. do poligonu Kazlų Rūda).
Aby móc eksploatować ten tor z pełną przepustowością, planujemy w najbliższym czasie ubiegać się o dofinansowanie systemu zarządzania ruchem, który znacząco zwiększyłby liczbę przejeżdżających pociągów, zarówno w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na przewozy towarowe oraz umożliwienia szybszego ruchu pasażerskiego do Warszawy – powiedział Arenijus Jackus, kierownik koordynacji Rail Baltica w LTG Infra.
Wybór wariantu z uwzględnieniem postulatów mieszkańców
Konsorcjum firm Sweco Lietuva i DB Engineering & Consulting w marcu przedstawiło cztery warianty tras Rail Baltica między Kownem (Jiesia) a granicą litewsko-polską. W dokumencie przeanalizowano wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko, sprawdzono też czynniki społeczne i ekonomiczne, a także koszty i korzyści. Optymalny wariant trasy wybrano po konsultacjach z mieszkańcami.
Spółka RB Rail przekonuje, że dzięki inwestycji skrócą się przejazdy pasażerskie i towarowe krajowe i międzynarodowe, wybrana trasa zminimalizuje koszty eksploatacji i utrzymania infrastruktury i zapewni odpowiednią przepustowość dla pociągów towarowych korytarza łączącego Polskę, Liwę, Łotwę, Estonię i pośrednio Finlandię.
Połączenie Rail Baltica z eksploatowaną linią europejskotorową od granicy z Polską do Kowna usprawni komunikację regionalną (m.in. Kowno, Mariampole, Wilno) i przewozy transgraniczne w kierunku północnym.
Wkrótce przetarg na projekt techniczny
Spółka RB Rail w czerwcu ogłosi przetarg na projekt techniczny tego odcinka. Konieczny będzie wykup działek i nieruchomości w obszarze planowanego szlaku.
Rail Baltica to największy projekt kolejowy w historii państw bałtyckich. Linia połączy Kowno, Wilno, Poniewież, Rygę, Parnawę i Tallin, a skończy się w Polsce, w Warszawie. Całkowita długość trasy w krajach bałtyckich wynosi 870 km, z czego 392 km na Litwie, 265 km na Łotwie i 213 km w Estonii.
Przeczytaj także: Rail Baltica: w budowie czwarty wiadukt na Mazowszu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.