Do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o trzeci pas ruchu wpłynęło siedem ofert. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyłoni z nich najkorzystniejszą.
Ruch na autostradzie A4 koło Krakowa. Fot. GDDKiA
- Poszerzenie A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa jest niezbędne
- Dokumentacja projektowa pozwoli wybrać warianty do dalszego opracowania
- Rozpiętość cen w ofertach wynosi od 7 mln zł do ponad 13 mln zł
Odcinek autostrady A4 Balice–ul. Kąpielowa liczy około 17,2 km. Ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Prowadzi ruch tranzytowy między m.in. Katowicami i Rzeszowem, uzupełnia też układ komunikacyjny Krakowa.
Coraz większy ruch, coraz częstsze zatory
Najważniejszym celem rozbudowy A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa o trzeci pas jest zwiększenie przepustowości i bezpieczeństwa. Jest to niezbędne ze względu na wciąż rosnącą liczbę pojazdów. Już z Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w 2015 r. natężenie ruchu, w zależności od odcinka, wynosiło od 49,6 tys. do 64,1 tys. pojazdów na dobę. W 2020 r. wzrosło odpowiednio od 27 do 61% – od 71,4 tys. do prawie 85 tys. aut w ciągu doby. W godzinach szczytu na autostradzie A4 tworzą się kilkukilometrowe zatory.
A4 Południowa Obwodnica Autostradowa Krakowa. Fot. GDDKiA
Rozbudowa A4 Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa będzie poważnym wyzwaniem: z powodu braku rezerwy terenowej wszystkie obiekty inżynieryjne i węzły muszą zostać przebudowane.
Pięć wariantów rozbudowy A4, części autostradowej obwodnicy Krakowa
Na razie wybrany wykonawca przygotuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) i uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu. Chodzi o odcinek od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie. Na fragmencie od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej dokumentacja będzie dotyczyć tylko jezdni w kierunku Katowic. Prace budowlane w kierunku przeciwnym, do Rzeszowa, już się rozpoczynają.
Źródło: GDDKiA
GDDKiA oczekuje opracowania minimum pięciu wariantów rozwiązań projektowych. Obejmą one poszerzenie istniejących pasów ruchu, dobudowę drugiej jezdni oraz obustronnych i jednostronnych pasów ruchu. Wykonawca ma też zająć się nowym przebiegiem autostrady A4 na wybranych odcinkach.
Zostaną też przeprowadzone prezentacje społeczne. GDDKiA otrzyma trzy rekomendowane warianty rozwiązań, które zostaną wykorzystane do dalszych prac projektowych.
Analiza wielokryterialna ma pozwolić na wybór najkorzystniejszego wariantu do kolejnych etapów przygotowania inwestycji. Na realizację zadania przeznaczono 48 miesięcy od chwili podpisania kontraktu.
Oferty złożone w przetargu:
-
IVIA – 7 mln zł
-
konsorcjum MPRB (lider) i MP Infra – 8,34 mln zł
-
Voessing Polska – 8,45 mln zł
-
S.T.I. Polska – 9,51 mln zł
-
Multiconsult Polska – 10,69 mln zł
-
Mosty Katowice – 12,21 mln zł
-
TRAKT – 13,37 mln zł
Długo budowana leciwa autostrada
Autostradę A4 między Balicami a ul. Kąpielową w Krakowie wybudowano etapami w latach 1986–1995. Zmieniały się przy tym nazwy węzłów – poniżej są aktualne.
-
węzeł Balice I–Kraków Tyniecka – 7,4 km (2 km oddano w 1988 r., a całość w 1993 r.),
-
węzeł Kraków Tyniec–węzeł Kraków Skawina – 4 km (1988–1993),
-
węzeł Kraków Skawina–węzeł kraków Południe – 4,7 km (1993 do 1995),
-
węzeł Kraków Południe–ul. Kąpielowa – 700 m (1995).
Przeczytaj także: A1 – autostradowa obwodnica Częstochowy. Dokończenie prac
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.