Partnerzy portalu

Wałcz: nowy odcinek obwodnicy z węzłem na S10

Opublikowano: 28-07-2022 Źródło: GDDKiA

Uzyskano tzw. decyzję środowiskową dla budowy obwodnicy Wałcza (woj. zachodniopomorskie). Trasa powstać ma w ciągu drogi krajowej nr 22.


Obwodnice w Polsce. Fot. robsonphoto/Adobe Stock Obwodnice w Polsce. Fot. robsonphoto/Adobe Stock

W ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego opracowano łącznie 13 różnych wariantów i podwariantów przebiegu obwodnicy Wałcza. Wszystkie, z uwagi na znajdujące się wokół miasta jeziora, były wyznaczone po jego wschodniej stronie. We wniosku o decyzję środowiskową wskazano przebieg według wariantu IE o długości 12,7 km.

Przebieg obwodnicy Wałcza. Źródło: GDDKiA Przebieg obwodnicy Wałcza. Źródło: GDDKiA

Kolejnym krokiem po wydaniu decyzji będzie opracowanie elementów koncepcji programowej dla wybranego przebiegu drogi oraz wykonanie badań podłoża.


Przetarg na budowę ogłoszony ma zostać w 2023 r. Wykonawca będzie pracować w formule „projektuj i buduj”.

Budowa obwodnicy Wałcza

W 2020 r. oddano do użytku obwodnicę Wałcza w ciągu drogi ekspresowej S10 (17,8 km). Cały czas przez miasto przebiega jednak droga krajowa nr 22. Dopiero budowa trasy obwodowej w ciągu DK22 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Nowy odcinek obwodnicy Wałcza zacznie się na południe od miejscowości Strączno. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W planie jest budowa m.in. nowego węzła na obwodnicy S10, do którego włączona zostanie trasa w ciągu DK22.

Obwodnica Wałcza w ciągu DK22 powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic

Przeczytaj także: Coraz bliżej budowy obwodnicy Kołbaskowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!