Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała wariant inwestorski linii Łódź–Sieradz–Wrocław. Trasa o długości prawie 200 km będzie częścią kolejowego „igreka” Warszawa – Łódź – Wrocław/Poznań i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości. Przygotowanie studium wykonalności trwało rok.
Jest wariant inwestorski przebiegu linii Wrocław–Łódź. Fot. ilustr. Maciej/Adobe Stock
- Na linii kolejowej Łódź–Sieradz–Wrocław maksymalna prędkość pociągów wyniesie 250 km/godz.
- Podróże między Łodzią a Wrocławiem zajmą 1 godz.
- Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 r.
Trasa ma usprawnić przejazdy między Łodzią i Wrocławiem
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wykonano dla odcinka linii kolejowych nr 85 Łódź–Sieradz i nr 86 Sieradz–Kępno–Czernica Wrocławska–Wrocław Główny. Rekomendowany przebieg szlaku wybrano w wyniku, jak informuje CPK, szczegółowych prac i analiz uwzględniających koszty i korzyści wielokryterialne na które składają się czynniki społeczne, techniczne, rozwojowe, ekonomiczne i środowiskowe.
Źródło: CPK
Na trasach kolejowych między Wrocławiem a Łodzią i Warszawą brakuje atrakcyjnej oferty dla podróżnych – nie ma bezpośredniego, szybkiego połączenia. Lepszym wyborem jest jazda samochodem. Ten stan mają zmienić linie szybkiej kolei między Wrocławiem a Łodzią i Łodzią a Warszawą.
Trzykrotnie krótszy przejazd
Po zakończeniu budowy trasy Łódź–Sieradz–Wrocław czas podróży między krańcowymi miastami ma wynieść 1 godz. (aktualnie 3 godz.) przy maksymalnej prędkości 250 km/godz. Projektowa prędkość to 350 km/godz. możliwa do osiągnięcia w przyszłości bez potrzeby przebudowy torów. Na trasie zaplanowano budowę dwóch stacji: Czajków i Wodzierady. Pociągi zatrzymają się także w Czernicy Wrocławskiej, Kępnie i Sieradzu. Ta ostatnia stacja zostanie całkowicie przebudowana na potrzeby węzła, z którego pociągi będą jechać w kierunku Wrocławia lub Poznania.
Wybór wariantu inwestorskiego
W I turze konsultowano cztery warianty trasy. Na podstawie analizy efektów spotkań z samorządowcami, mieszkańcami i przedsiębiorcami, szlak podzielono na mniejsze odcinki. W ten sposób powstały trzy warianty „hybrydowe” złożone z wcześniejszych najlepiej ocenionych pod względem społecznym i środowiskowym.
Ostatecznie wybrano wariant inwestorski W51, jako najlepszy i najkrótszy dla liczącego prawie 200 km szlaku miedzy Wrocławiem a Łodzią. Jego budowa będzie najtańsza, na przebiegu jest najmniej kolizji z istniejącą zabudową.
Dla wszystkich badanych przebiegów zostały przeprowadzone konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 33 gmin, przez które przebiegały trasy. Spółka CPK zorganizowała w tym celu 67 spotkań i zebrała prawie 35 tys. ankiet – czytamy w komunikacie.
Źródło: CPK
Decyzja środowiskowa i dalsze działania
Do II kwartału 2023 r. wariant inwestorski z dwoma wariantami alternatywnymi zostaną przedstawione we wniosku o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dalsze etapy to otrzymanie tzw. decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę. Pierwsze roboty budowlane będą prowadzone na fragmencie Sieradz–Czernica Wrocławska. Mają się rozpocząć w 2024 r.
Odcinek Kolei Dużych Prędkości z Wrocławia do Łodzi będzie przedłużeniem liczącej 140 km trasy Warszawa–CPK–Łódź, dla którego wariant inwestorski ogłoszono w czerwcu 2022 r. Wszystkie składają się na szlak między Warszawą, CPK i Łodzią a Wrocławiem i Poznaniem, zwanym (od swojego kształtu) igrekiem.
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 nowych tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2 000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.
Przeczytaj także: CPK: kto zaprojektuje linię Warszawa–Łódź?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.