Partnerzy portalu

CPK: wariant inwestorski kolei dużych prędkości

Opublikowano: 08-06-2022 Źródło: CPK, inzynieria.com

Wybrano wariant inwestorski linii kolejowej Warszawa–Łódź. Początkowo pociągi mają jeździć z prędkością 250 km/godz., a docelowo nawet 350 km/godz. To jedna z tzw. szprych, które umożliwią dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).


Fot. hxdyl/Adobe Stock Fot. hxdyl/Adobe Stock
  • Program kolejowy CPK to łącznie 1800 km nowych linii
  • Węzeł komunikacyjny z lotniskiem powstać mają w środkowej Polsce
  • Do portu Solidarność poprowadzi 10 tzw. szprych kolejowych

Linia Warszawa–CPK–Łódź ma mieć 140 km długości. Rekomendowany przebieg wybrano spośród czterech wariantów. Dokonywano analiz m.in. społeczno-gospodarczych, ruchowo-eksploatacyjnych, technicznych, środowiskowych i ekonomicznych. Wykonano też analizę kosztów i korzyści.

CPK: mapa linii Warszawa–CPK–Łódź. Źródło: CPK CPK: mapa linii Warszawa–CPK–Łódź. Źródło: CPK

CPK – badanie wariantowych możliwości

Za najkorzystniejszy uznano wariant W31. Zdaniem spółki CPK, gwarantuje on najmniejszą kolizję z zabudową, najkrótsze czasy przejazdu oraz najniższe koszty budowy. Główne źródło korzyści społeczno-ekonomicznych (około 50%) to oszczędność czasu. Wartość bieżąca netto tego czynnika dla pasażerów w perspektywie 30 lat to ponad 19 mld zł.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Ważnym aspektem będzie także mniej wypadków na drogach i na liniach kolejowych (25% korzyści; m.in. kierowcy wsiądą do pociągów). Szacuje się, że w perspektywie 2050 r. na trasie Warszawa–Łódź liczba pasażerów wzrośnie 3-krotnie (względem 2019 r.).


Wariant inwestorski wybrano rok po podpisaniu umowy na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla linii dużych prędkości Warszawa–Łódź.

Kolej do CPK. Co teraz?

Kolejny krok będzie polegać na przedstawieniu wariantu inwestorskiego, wraz z dwoma przebiegami alternatywnymi, we wniosku o tzw. decyzję środowiskową. To etap, który poprzedza uzyskanie tzw. decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę.

Plan jest taki, że linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona równocześnie z Portem Lotniczym Solidarność. Preferowane miejsce budowy lotniska, czyli głównego elementu Centralnego Portu Komunikacyjnego, wskazano w grudniu 2021 r.  

CPK – za i przeciw

CPK został przewidziany w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią, jako węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Głównym jego elementem będzie Port Lotniczy Solidarność, który na początek ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Lotnisko zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczony miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. W tym obszarze całkowicie lub częściowo mieści się 20 miejscowości, a, prawdopodobnie, z dziewięciu mieszkańcy zostaną przesiedleni. Nic więc dziwnego, że są zwolennicy i przeciwnicy projektu CPK.

CPK: mapa obszaru preferowanej lokalizacji lotniska Solidarność. Źródło: CPK CPK: mapa obszaru preferowanej lokalizacji lotniska Solidarność. Źródło: CPK

CPK – projekt także kolejowy

Program kolejowy CPK zakłada powstanie do końca 2034 r. łącznie 1800 km nowych linii. 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, będzie prowadzić z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność, które ma być otwarte za około siedem lat.

Przeczytaj także. Katowice Airport: jest nowa płyta postojowa, roboty ciągle trwają

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!