Wybrano wariant inwestorski linii kolejowej Warszawa–Łódź. Początkowo pociągi mają jeździć z prędkością 250 km/godz., a docelowo nawet 350 km/godz. To jedna z tzw. szprych, które umożliwią dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Fot. hxdyl/Adobe Stock
- Program kolejowy CPK to łącznie 1800 km nowych linii
- Węzeł komunikacyjny z lotniskiem powstać mają w środkowej Polsce
- Do portu Solidarność poprowadzi 10 tzw. szprych kolejowych
Linia Warszawa–CPK–Łódź ma mieć 140 km długości. Rekomendowany przebieg wybrano spośród czterech wariantów. Dokonywano analiz m.in. społeczno-gospodarczych, ruchowo-eksploatacyjnych, technicznych, środowiskowych i ekonomicznych. Wykonano też analizę kosztów i korzyści.
CPK: mapa linii Warszawa–CPK–Łódź. Źródło: CPK
CPK – badanie wariantowych możliwości
Za najkorzystniejszy uznano wariant W31. Zdaniem spółki CPK, gwarantuje on najmniejszą kolizję z zabudową, najkrótsze czasy przejazdu oraz najniższe koszty budowy. Główne źródło korzyści społeczno-ekonomicznych (około 50%) to oszczędność czasu. Wartość bieżąca netto tego czynnika dla pasażerów w perspektywie 30 lat to ponad 19 mld zł.
Źródło: CPK
Ważnym aspektem będzie także mniej wypadków na drogach i na liniach kolejowych (25% korzyści; m.in. kierowcy wsiądą do pociągów). Szacuje się, że w perspektywie 2050 r. na trasie Warszawa–Łódź liczba pasażerów wzrośnie 3-krotnie (względem 2019 r.).
Wariant inwestorski wybrano rok po podpisaniu umowy na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla linii dużych prędkości Warszawa–Łódź.
Kolej do CPK. Co teraz?
Kolejny krok będzie polegać na przedstawieniu wariantu inwestorskiego, wraz z dwoma przebiegami alternatywnymi, we wniosku o tzw. decyzję środowiskową. To etap, który poprzedza uzyskanie tzw. decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę.
Plan jest taki, że linia dużych prędkości między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną zostanie uruchomiona równocześnie z Portem Lotniczym Solidarność. Preferowane miejsce budowy lotniska, czyli głównego elementu Centralnego Portu Komunikacyjnego, wskazano w grudniu 2021 r.
CPK – za i przeciw
CPK został przewidziany w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią, jako węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Głównym jego elementem będzie Port Lotniczy Solidarność, który na początek ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Lotnisko zajmie obszar 40,81 km2, od północy ograniczony miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułapinie. W tym obszarze całkowicie lub częściowo mieści się 20 miejscowości, a, prawdopodobnie, z dziewięciu mieszkańcy zostaną przesiedleni. Nic więc dziwnego, że są zwolennicy i przeciwnicy projektu CPK.
CPK: mapa obszaru preferowanej lokalizacji lotniska Solidarność. Źródło: CPK
CPK – projekt także kolejowy
Program kolejowy CPK zakłada powstanie do końca 2034 r. łącznie 1800 km nowych linii. 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, będzie prowadzić z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska Solidarność, które ma być otwarte za około siedem lat.
Przeczytaj także. Katowice Airport: jest nowa płyta postojowa, roboty ciągle trwają
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.