Tramwaje Warszawskie podpisały kontrakt na zaprojektowanie linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego. Planowane torowisko połączy Ochotę i Mokotów.
Tramwaj w Warszawie. Fot. jordi2r/Adobe Stock
- W ramach linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego powstanie 1,5 km torowiska
- Przebudowa obejmie 1,5 km istniejących torów
- Trasa ma powstać do 2029 r.
Przebieg trasy
Tory zostaną ułożone od pętli tramwajowej ulicami Banacha, Rostafińskich i Boboli, gdzie zostaną włączone do torowiska przy ul. Rakowieckiej. Będzie to część magistrali o długości 20 km Wola–Wilanów. Już trwa budowa trasy do Wilanowa, elementu tego połączenia. Budowa linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego (1,5 km) będzie wiązać się z przebudową torów na ul. Banacha, pętli tramwajowej oraz torowiska na ul. torów na ul. Banacha na łącznej długości 1,5 km. Nowe przystanki powstaną przy skrzyżowaniu ulic Banacha ze Żwirki i Wigury.
Od dokumentacji do budowy
Zadanie będzie wykonywane w trzech etapach. W pierwszym zostanie opracowana dokumentacja środowiskowa, a w drugim projekt budowlany. Trzeci to wsparcie techniczne na etapie postępowania przetargowego na roboty budowlane i nadzór nad pracami w terenie. Wykonawca uzyska wszystkie decyzje administracyjne niezbędne do rozpoczęcia i realizacji robót budowlanych. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę linii tramwajowej. Tramwaje Warszawskie zakładają wstępnie, że budowa zakończy się do 2029 r. Dokumentację przygotuje firma Databout za ponad 4 mln zł brutto.
Mapa linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego. Źródło: Tramwaje Warszawskie
Inwestycje tramwajowe w Warszawie
Inne inwestycje tramwajowe w stolicy to budowa trasy tramwajowej do Wilanowa, która w 2024 r. pozwoli na dojazd do centrum miasta w 25 min. Podpisano umowę na studium techniczne potrzebne do budowy linii przy ul. Modlińskiej, zaawansowane są prace dotyczące infrastruktury tramwajowej na ul. Kasprzaka – tramwaje wjadą na jej część jesienią. W 2021 r. otwarto linię do Winnicy w Białołęce. Na 123 zamówione pojazdy, 32 już są w mieście. Przygotowywane są projekty budowlane linii do Gocławia i dalszych odcinków magistrali Wola–Wilanów. W przypadku tras do Zielonej Białołęki i przez ul. Wilanowską trwa procedura uzyskiwania tzw. decyzji środowiskowych. Inwestycje mają szansę na dofinansowanie ze środków unijnych perspektywy finansowej 2021–2027. Jeśli te będą odblokowane.
Przeczytaj także: Warszawa – montaż szyn linii tramwajowej na ul. Kasprzaka
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.