Po ogłoszeniu wariantu inwestorskiego dla linii kolei dużych prędkości Warszawa–Łódź, spółka CPK złożyła wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) dla tej inwestycji. To początek pozyskiwania zgód i pozwoleń prowadzących do budowy tego szlaku.
Wniosek o decyzję środowiskową dla linii KDP Warszawa–Łódź. Fot. ilustr. lukasz gonerski/Adobe Stock
- Linia kolejowa nr 85 przebiegnie przez województwa warszawskie i łódzkie
- Przejazdy między Łodzią a Warszawą zajmą około 45 min
- W ramach programu CPK mają powstać szlaki o długości 2000 km
Dwa województwa, dwa wnioski
Rekomendowany przebieg nowej linii wybrano z czterech propozycji na podstawie m.in. analizy wielokryterialnej i kosztów. Teraz przejdzie on procedurę służącą uzyskaniu tzw. decyzji środowiskowej. Na te potrzeby powstały dwa raporty o oddziaływaniu na środowisko ze względu na konieczność złożenia wniosków o DŚU – linia kolejowa nr 85 przebiegnie przez dwa województwa, warszawskie i łódzkie.
Pierwszy wniosek dotyczy odcinka od Warszawy Zachodniej do węzła kolejowego CPK, a drugi od węzła do stacji Łódź Fabryczna. Kolejne etapy procedur to uzyskanie decyzji lokalizacyjnej, a następnie pozwolenia na budowę – czytamy w komunikacie. Szlak ma być otwarty równocześnie z otwarciem portu lotniczego CPK.
Źródło: CPK
Badania wpływu inwestycji na środowisko
DŚU ma potwierdzić, że inwestycja zostanie zrealizowana z jak najmniejszą ingerencją w środowisko przyrodnicze. Spółka podaje, że w celu zabezpieczenia dobrostanu i zasobów naturalnych, przeprowadziła szereg badań podczas prac przygotowawczych.
Badania dotyczyły terenów cennych przyrodniczo, obszarów zurbanizowanych i bogatych w obiekty zabytkowe. Prace nad dokumentacją obejmowały m.in. pomiary hałasu oraz wykonanie modelowania akustycznego. Analizy prowadził zespół złożony z kilkudziesięciu ekspertów różnych specjalności, w tym przede wszystkim z zakresu akustyki, wód powierzchniowych i podziemnych, środowiska przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego i projektowania mostowego – mówi Justyna Mikołajczyk, koordynator projektów studialnych w biurze strategii i planowania, projektowania i inżynierii podprogramu kolejowego w spółce CPK.
Źródło: CPK
Rozmowy w gminach
Postępowanie o wydanie DŚU przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska wymaga organizacji konsultacji społecznych. Według firmy CPK, odbyło się 25 spotkań z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które zostanie poprowadzona linia kolejowa. Wpłynęło niemal 19 tys. uwag, które wzięto pod uwagę w ramach analizy wielokryterialnej.
Dla szlaku Warszawa–Łódź trwa też postępowanie mające wyłonić projektanta tej linii kolejowej. Natomiast projekt węzła kolejowego CPK ujęto w odrębnym opracowaniu.
Budowa 12 szlaków kolejowych
Po wybudowaniu trasy podróże w Warszawy do Centralnego Portu Komunikacyjnego zajmą około 15 min, a z Łodzi – 30 min. Czas przejazdu między Łodzia a stolicą wyniesie 45 min. Pociągi pojadą z prędkością do 250 km/godz. Rozwiązania techniczne umożliwiają jej podniesienie w przyszłości do 350 km/godz.
Program kolejowy CPK obejmuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. To 30 inwestycji dla linii o długości niemal 2 tys. km. Wszystkie prace mają zostać wykonane do końca 2034 r.
Przeczytaj także: Baltic Power – umowy na fundamenty i morskie stacje elektroenergetyczne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.