• Budowa Drogi Czerwonej będzie realizowana w trzech odcinkach
  • Łączna długość wyniesie około 9 km
  • Dokumentacja projektowa za 8 mln zł ma powstać w ciągu 18 miesięcy

Przetarg na wykonanie prac przygotowawczych ogłoszono po zatwierdzeniu programu inwestycji przez resort infrastruktury oraz podpisaniu porozumienia dotyczącego finansowania Drogi Czerwonej przez Centralny Port Komunikacyjny.

Co będzie zawierać dokumentacja

Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji przygotowawczej do budowy planowanej drogi do portu w Gdyni w podziale na trzy odcinki. Pierwszy obejmuje trasę od węzła Gdynia Chylonia do węzła Kwiatkowskiego II, drugi od tego obiektu do węzła Ofiar Grudnia ’70, a trzeci od niego do węzła Terminal Promowy.

W przypadku pierwszego fragmentu ma powstać koncepcja programowa, dla pozostałych dwóch – studium komunikacyjne. Przewidziano też przeprowadzenie badań geologicznych pod przyszłą trasę węzeł Gdynia Chylonia–węzeł Kwiatkowskiego II.

Od projektu do przetargu

GDDKiA jako najkorzystniejszą ofertę wskazała propozycję firmy Mosty Katowice, która zrealizuje zadanie za ponad 8 mln zł. Czas na opracowanie dokumentacji projektowej wynosi 18 miesięcy. Po jej weryfikacji i zatwierdzeniu przez inwestora, wykonawca przygotuje jeszcze kolejny dokument służący do złożenia wniosku o wydanie tzw. decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę Drogi Czerwonej.

Cała trasa będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego), będzie na niej pięć węzłów oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów (kładki oraz tunele). Łączna długość trzech odcinków wyniesie około 9 km.

Ważna trasa do portu

Dwujezdniowa Droga Czerwona połączy Port Gdynia z drogami krajowymi, w tym drogą ekspresową S6. Przebiegnie od portu do węzła Gdynia Chylonia (powstanie w miejscu skrzyżowania ul. Morskiej z Obwodnicą Trójmiasta). Zastąpi Trasę Kwiatkowskiego, która przy ograniczonej nośności nie jest dobrym połączeniem dla ruchu ciężkiego. Inwestycja ma zwiększyć możliwości przeładunkowe portu i poprawić dostęp do niego od strony lądu.

Przeczytaj także: Obwodnica Szczecina: projektant odcinka drogi S6 do tunelu