Ostatnią nową trasę tramwajową w Sosnowcu oddano do użytku 28 października 1982 r. Niebawem minie 40 lat od zakończenia tamtej inwestycji. Ale na finiszu jest już budowa linii tramwajowej w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze.
W Sosnowcu wkrótce zakończy się budowa linii tramwajowej. Fot. Eurovia Polska
- Budowę nowej linii tramwajowej w Sosnowcu rozpoczęto we wrześniu 2020 r.
- Jej elementem jest tunel tramwajowy o długości 40 m
- Termin zakończenia prac to 28 stycznia 2023 r., ale trasa może zostać otwarta jeszcze przed świętami
Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu po 40 latach
Budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu, pierwszej takiej inwestycji od zakończonej w 1982 r., dobiega końca. Oficjalny termin zakończenia prac to 28 stycznia 2023 r., ale wszystko wskazuje na to, że trasa zostanie uruchomiona wcześniej, może nawet przed świętami.
Przed 40 laty w dzisiejszej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otwarto linię tramwajową prowadzącą do sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Już wtedy planowano dalszą trasę, ale nic z tego nie wyszło z powodu sytuacji polityczno-gospodarczej. Dopiero w kwietniu 2020 r. podpisano umowę z wykonawcą. Zaawansowanie robót wyprzedza harmonogram i inauguracyjny przejazd może odbyć się jeszcze w grudniu 2022 r.
Fot. Eurovia Polska
Nie znaczy to, że ta budowa jest łatwa. Nic bardziej mylnego. Po drodze piętrzyły się różne problemy, z którymi trzeba było sobie poradzić. Pojawiały się opóźnienia na pewnych zakresach, które jednak zaangażowaniem i intensywnością prac wykonawcy nadrabiali. Dlatego dziś możemy przymierzać się do uruchomienia liniowych połączeń tramwajowych jeszcze w tym roku – podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie (TŚ).
Fot. Eurovia Polska
Linia tramwajowa w Sosnowcu – ostatnia faza budowy
Budowa linii tramwajowej weszła w ostatnią fazę. Wykonano w całości układ torowy, samo torowisko podbito. Trwają prace wykończeniowe budynku podstacji trakcyjnej oraz związane z układem zasilania trakcji i zbrojeniem sieci napowietrznej. Ostania warstwa nawierzchni (ścieralna) na jezdniach przy obiekcie w ciągu ul. Braci Mieroszewskich zostanie ułożona na przełomie października i listopada.
Fot. Eurovia Polska
Do końca listopada zakończą się roboty brukarskie na peronach, chodnikach i ścieżce rowerowej. Przewidziano jeszcze, jak informują TŚ, plantowanie i humusowanie zieleńców oraz nasadzenia krzewów i drzew, wypełnienia i uzupełnienia torowiska tramwajowego kruszywem granitowym, szlifowanie szyn przed dopuszczeniem do ruchu po przejazdach testowych. Przygotowywana jest dokumentacja powykonawcza.
Podczas robót powstał węzeł przesiadkowy przy ul. Braci Mieroszewskich. Torowisko zostało poprowadzone obiektem tunelowym o długości 18,5 m i szerokości 18 m.
Fot. Eurovia Polska
Przejazdy testowe zaplanowano na koniec listopada 2022 r. Tramwaje wjadą na trasę prawdopodobnie przed świętami.
Zadanie wykonuje konsorcjum firm Eurovia Polska, KZN Rail i Nowak Mosty.
Przeczytaj także: Warszawa – umowa na projekt linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.