Umowa zakłada wspólne działania na rzecz nowych połączeń transgranicznych w europejskim rozstawie torów (1435 mm) w tym budowy tras kolei dużych prędkości.

Zgodnie z zapisami dokumentu zostanie opracowane wspólne studium wykonalności dla planowanej linii kolejowej między Polską a Ukrainą. Szlak Warszawa–Lwów–Kijów, będący przedłużeniem planowanej przez CPK „szprychy” nr 5 najpierw do Lwowa, a następnie do Kijowa. Infrastruktura ma być dostosowana do obsługi pociągów jadących z prędkością eksploatacyjną 250 km/godz. CPK przekaże stronie ukraińskiej własne doświadczenia, standardy techniczne kolei dużych prędkości oraz pasażerskiego modelu transportowego.

 Powstanie grupa robocza, która zajmie się realizacją celów porozumienia w ramach warsztatów. Wspólnych badań, wymiany dokumentacji i wiedzy.

CPK i Koleje Ukraińskie mają znaleźć możliwości finansowania przedsięwzięcia ze środków finansowych Unii Europejskiej (UE). Standardy unijne mają być wdrożone w zakresie projektowania, budowy i utrzymania infrastruktury kolejowej, w tym automatyki i telekomunikacji. W przyszłości zostanie opracowany model zarządzania planowanymi liniami kolejowymi.

Porozumienie ma na celu poprawę połączeń kolejowych między Ukrainą, Polską i UE, ułatwienie ruchu pasażerskiego, usprawnienie wymiany gospodarczej i wzmocnienie bezpieczeństwa naszych korytarzy transportowych. Mam nadzieję, że współpraca z CPK przybliży nas do budowy pierwszej KDP o europejskim rozstawie i będzie ważnym krokiem na ścieżce integracji Ukrainy z UE – mówi Wołodymyr Szemajew, dyrektor biura projektów międzynarodowych Kolei Ukraińskich.

Przeczytaj także: CPK – wspólne inwestycje z Czechami i państwami bałtyckimi